28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Nie wystarczy tańczyć albo rzucać nożem

  Nie wystarczy tańczyć albo rzucać nożem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z aktorem Andrzejem Grabowskim rozmawia Ryszarda Wojciechowska
  Jak Pan, jako aktor z dyplomem, patrzy na pomysł posłów PSL?

  Ten projekt może się wydawać dziwaczny. Niektórzy mówią nawet, że jest rodem z PRL. Ale przecież nikt się nie dziwi, że lekarz może używać tego tytułu dopiero wtedy, kiedy skończy studia. A jeżeli nie skończy i leczy ludzi, to się go nazywa znachorem.

  W Ameryce są silne związki zawodowe, które bronią interesów aktorów.


  Coś o tym wiem, bo ich związki zawodowe nie pozwoliły na to, żeby aktor z Polski zagrał w amerykańskim filmie. U nas związki jednak nie bronią zawodowych aktorów. Więc może dobrze, że PSL - chociaż nie wiem, dlaczego ta partia właśnie - rozpętało dyskusję tym projektem. Rozmawiałem ostatnio z młodymi ludźmi, którzy niedawno skończyli szkołę teatralną i nie mają pracy w teatrze ani w filmie. A wie pani dlaczego? Bo tę pracę proponuje się, na przykład, Żorze Koroliowowi, który przyjechał do nas z Ukrainy, zatańczył sobie w "Tańcu z gwiazdami" i już gra w serialu.

  Ale może dobrze gra?

  Ludzie, którzy z nim byli na castingu, twierdzą, że on niewiele potrafi. Ale rolę dostał. Przepraszam, że ten Żora jest takim moim koronnym przykładem, ale to o nim ostatnio się dużo mówiło.
  Wcześniej niektórzy aktorzy narzekali na Kasię Cichopek i na braci Mroczków.
  No tak, ale wie pani od czego się to zaczęło? Od "Big Brothera" i od Gulczasa oraz Manueli. Oni byli przez pół roku gwiazdami i wszystko się wokół nich kręciło, łącznie z filmami.

  Ale to nie jest dla Pana konkurencja.

  Mnie Żora Koroliow ani bracia Mroczkowie nie zagrażają. Chociażby z racji wieku. Ale żal mi młodych aktorów, którzy wcześniej uczyli się w studium aktorskim, potem w szkole teatralnej. A teraz, co? Psu na budę? Bo w filmie zagra ktoś, kto umie dobrze... tańczyć. Poza tym ja wiem, co to za udręka grać z amatorami.

  Na czym ta udręka polega?

  Oni, owszem, zagrają siebie dość naturalnie po czterech latach stania przed kamerą. Ale to nie jest aktorstwo. Bracia Mroczkowie zostaną tylko braćmi Mroczkami. Nie zagrają najpierw dobrego charakteru, a potem złego skurczybyka czy przebiegłego. Bo nie potrafią.
  Może czas na silne związki zawodowe wśród aktorów, a nie na takie projekty.
  Może nie powinna tego regulować ustawa, ale chwała PSL-owi, że poruszył ten problem na wysokim szczeblu. Ja nie bronię Maciusiowi, Żorze czy Katarzynie grać. Tylko niech oni nie grają dlatego, że robią coś innego dobrze.

  Ale Pan wszystkich amatorów wrzuca do jednego worka. Nie ma utalentowanych przykładów?

  Jest. Na przykład Ania Przybylska. Mimo że to amatorka, jest świetną aktorką. Klaszczę za każdym razem, kiedy ją widzę na ekranie. Ona się cudownie zmienia w każdej roli. To jest właśnie talent. Ale nie można jej porównywać z miernotami aktorskimi, które potrafią tylko dobrze tańczyć albo rzucać nożem.

  No, tu już Pan trochę przesadził.

  Może tylko trochę. Ale nie wiem, czy to do końca jedynie nasza fantazja, że kiedyś producenci sięgną po pana, który fajnie morduje. Zagra sobie w serialu jako sławny morderca. Będzie specjalnie wychodzić na przepustkę, żeby stanąć przed kamerą, bo wszyscy go uwielbiają, łącznie z reklamodawcami. Istne szaleństwo? Miejmy nadzieję.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo