Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Wróci PiS, wróci gospodarka morska

  Wróci PiS, wróci gospodarka morska

  Marcin Kamiński, Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - Gospodarka morska w Polsce nie istnieje, co widać po decyzjach obecnego rządu związanych z kasacją floty rybackiej i likwidacją stoczni. Nasze wielomiesięczne starania o przywrócenie tej, ważnej dla całego Pomorza gałęzi, zostały zniszczone przez Platformę Obywatelską. Zapewniam jednak, że kiedy wrócimy do rządu, to przywrócimy Ministerstwo Gospodarki Morskiej.
  Takimi słowami Jarosław Kaczyński, były premier RP i prezes największej partii opozycyjnej - Prawa i Sprawiedliwości - witał mieszkańców Ustki i przedstawicieli środowisk rybackich.

  Kaczyński przez ponad godzinę mówił o trudnej sytuacji rybaków i stoczniowców oraz pomysłach PiS dotyczących rozwiązania problemów tych środowisk. Obiecywał, że za trzy lata, kiedy jego partia wróci do władzy, poprawi się los rybaków.

  - To przecież za naszych rządów wytoczono proces Unii Europejskiej za to, że zakazała rybakom łowić dorsze. Niestety, po oddaniu władzy polityka się odwróciła. Element walki o sprawy rybackie został zaniechany. Zamiast tego wymaga się od rybaków złomowania kutrów.
  Podobnie jest ze stoczniowcami. Dlaczego inne kraje, należące przecież do Unii Europejskiej, potrafią w trudnych czasach wspomagać swoje firmy miliardowymi dotacjami i ulgami? Podobnie może być w Polsce, ale rządowi Donalda Tuska łatwiej jest coś niszczyć niż naprawiać - mówił Kaczyński.

  Obecni na spotkaniu rybacy (w większości przedstawiciele Związku Rybaków Polskich i Komitetu Protestacyjnego Rybaków) podziękowali Kaczyńskiemu za inicjatywy, których podjął się w czasach, kiedy był premierem.

  Jak twierdzą, za czasów PiS było ciężko, ale widzieli, że rząd się za nimi stawił. Teraz twierdzą, że urzędnicy - zamiast im pomagać - robią wszystko, aby zniszczyć polskie rybołówstwo. Rybacy poprosili również prezesa PiS o pomoc w usunięciu projektu ustawy o organizacji rynku rybnego, która nakazuje rybakom zdawanie ryby jedynie w sześciu wybranych podmiotach (obecnie rybę może przyjmować aż 512 firm).

  - Taka decyzja rządu doprowadzi do upadku wiele firm. Nie wolno zabierać rybakom wolności gospodarczej. Jedyna szansa w tym, że prezydent zawetuje projekt - mówił na spotkaniu w Ustce Jerzy Safader, prezes Stowarzyszenia Przetwórców Ryb.

  - Mogę to nazwać tylko jednym słowem - przekręt - mówił Kaczyński. - Robi się wszystko, aby tylko wybrana grupa uprzywilejowanych osób zarobiła na zmianach prawa. Tak być nie może i jako opozycja będziemy mocno sprzeciwiali się takim rozwiązaniom.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo