18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

94. rocznica odtworzenia Marynarki Wojennej i otwarcie nowej siedziby muzeum w Gdyni [ZDJĘCIA]

Ksenia Pisera, KGal
W środę Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak wziął udział w obchodach 94 rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej w Gdyni. Głównym wydarzeniem uroczystości rocznicowych było jednak otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej.

- Przed nami nowa siedziba Muzeum Marynarki Wojennej dumnie spoglądająca na Polskie wybrzeże- mówił kmdr por. Andrzej Nowak. - Wielkim zaszczytem jest dla nas to, że dzisiejsza uroczystość odbywa się w rocznicę wydania dekretu przez marszałka Józefa Piłsudskiego o odtworzeniu MW. Ten budynek to marynarska chluba i jednocześnie wyraz wielkiego obowiązku wobec historii i społeczeństwa. Nasz dom dla historii MW nie powstał by bez zaangażowania Ministerstwa Obrony Narodowej i wsparcia tysięcy darczyńców. Muzeum ma do przekazania wspaniałe dziedzictwo morskich tradycji Rzeczpospolitej.

Droga to otwarcia nowej placówki była długa. Budowa obiektu muzeum przy Bulwarze Nadmorskim, które wcześniej mieściło się m.in. na pokładzie ORP Błyskawica, rozpoczęła się w 2002 roku ze środków Fundacji "O dach dla historii Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej". Pierwszy etap tej inwestycji zakończył się październiku 2005 r. Dopiero po pięciu kolejnych latach, czyli w 2010 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało dotację na realizację drugiego etapu prac, co za kończyło się w lutym br. W czerwcu władze placówki otrzymały zgodę na dopuszczenie budynku do użytkowania. Jak sami przyznają, to jeszcze nie koniec pracy i środków jakie muszą zostać włożone w placówkę.

- Przed nami nowe wyzwania - kontynuował kmdr por. Nowak. - Organizacja multimedialnej stałej wystawy poświęconej Marynarce Wojennej, przygotowywanej na miarę XXI wieku, a także uporządkowanie ekspozycji plenerowej i zbiorów muzealnych. Bez nowej siedziby gromadzenie, naukowe opracowanie i prezentowanie zbiorów dokumentujących naszą morską tradycję było by znacznie utrudnione. Składam uroczyste przyrzeczenie, że historia morskich sił zbrojnych znajdzie w nowej siedzibie swoje godne miejsce.

Nową siedzibę poświęcił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gudek. Z kolei wstęgę przed gmachem muzeum symbolicznie przecięli minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, dowódca Marynarki Wojennej Tomasz Mathea oraz dyrektor Muzeum MW.

- To wielki dzień - mówił Siemoniak. - Dzisiaj możemy świętować finał tego wspaniałego przedsięwzięcia. To nie jest tylko tak, że otwieramy kolejną ważną placówkę muzealną w Polsce ale też i w tym budynku będzie się zawierać wspaniały kawałek historii naszej floty. Ta placówka będzie też ważna dlatego, że do Gdyni przyjeżdża każdego roku setki tysięcy Polaków. Warto, by te osoby z Sanoka, Zakopanego czy Płocka, mieszkające tak daleko od morza, dowiadywały się o tym jaką historię ma nasza flota i żeby rozumieli jak bardzo Marynarka Wojenna dzisiaj i w przyszłości będzie Polsce potrzebna.

Stała multimedialna wystawa to dla Muzeum MW koszt około 2,5 mln złotych. Według planów pierwszy etap organizacji ekspozycji miałyby rozpocząć się w przyszłym roku. Goście tym sposobem mogli by zobaczyć m.in. eksponaty dotyczące historii i teraźniejszości polskich sił morskich. W przyszłości władze muzeum planują także ekspozycję unikatowych eksponatów, jak np. rękopis kmdr. Bogumiła Nowotnego z opisem spotkania z Józefem Piłsudskim w dniu odtworzenie Marynarki Wojennej. Miała by się tam również znaleźć pluszowa owieczka z ORP Sokół, pamiątki po dowódcy ORP Orzeł kmdr. ppor. Janie Grudzińskim - w tym złoty krzyż Virtuti Militari, szabla oficera Marynarki Wojennej kmdr. por. pil. Edwarda Szystowskiego, który jako pierwszy poległ w II wojnie światowej, odpis aktu ślubu Andrzeja Jaraczewskiego i Jadwigi Piłsudskiej zredagowany na ORP "Conrad", a także wiele innych pamiątek prezentujących historię i tradycje Marynarki Wojennej. Na uporządkowanie czeka również Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego. W ostatnich tygodniach na łamach "Dziennika Bałtyckiego" opisywaliśmy użyczenie przez władze gdyńskiego Muzeum MW czterech samolotów dęblińskiemu Muzeum Sił Powietrznych. Zostaliśmy wtedy zapewnieni, że miejsce brakujących samolotów zajmą nowe eksponaty. Według planów będzie to m.in. trałowiec projektu 207, który niebawem ma opuścić banderę i zakończyć służbę w Marynarce Wojennej.

Muzeum MW zostanie otwarte dla zwiedzających od 1 grudnia. Początkowo będzie można zobaczyć wystawy czasowe - m. in. kolekcję obrazów wielkich marynistów polskich, modeli dawnych żaglowców, a także zbiory orderów i odznaczeń.

Budowa i wyposażenie muzeum wyniosły prawie 18 mln złotych. Całkowita powierzchnia placówki to ponad 3,3 tys metrów kwadratowych. Budynek posiada cztery kondygnacje wystawowe, salę audiowizualną, bibliotekę oraz wydzieloną część kawiarnianą.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki