System NFZ zgubił dane 200 tysięcy Pomorzan! Będą problemy w...

System NFZ zgubił dane 200 tysięcy Pomorzan! Będą problemy w przychodniach

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

System NFZ zgubił dane 200 tysięcy Pomorzan! Będą problemy w przychodniach

©P.Świderski

Od 7 do 13 procent Pomorzan zapisanych do ponad 170 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej na całym Pomorzu brakuje w elektronicznym systemie NFZ, choć większość z nich regularnie opłaca zdrowotne składki. Chodzi o e-WUŚ, czyli System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, za pomocą którego od 1 stycznia 2013 r. rejestracje w przychodniach i szpitalach sprawdzać mają nasze prawo do świadczeń finansowanych z NFZ.
System NFZ zgubił dane 200 tysięcy Pomorzan! Będą problemy w przychodniach

©P.Świderski

- Liczyliśmy, że po tak długo trwających i kosztownych przygotowaniach programu do weryfikacji uprawnień, tworzonego pod szczególnym nadzorem rządu, kontrola statusu pacjenta będzie przebiegała bezproblemowo, a wynik będzie wiarygodny - alarmują lekarze z Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Tymczasem system, który miał w prosty sposób odróżnić pacjentów ubezpieczonych od tych, którzy nie mają uprawnień do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jest "dziurawy", a więc niedopracowany.
I z tego powodu pacjentów próbujących dostać się do lekarza już w styczniu znów mogą czekać spore nerwy. Bo jak ma zareagować np. emeryt, dowiadując się, że ZUS odciąga mu składki, a w systemie e-WUŚ zapala się przy jego nazwisku czerwona lampka, co oznacza, że jego prawo do bezpłatnego leczenia jest co najmniej wątpliwe?

- Testowanie systemu e-WUŚ jeszcze się u nas nie rozpoczęło, wciąż trwa rozpatrywanie wniosków, ale Pomorski NFZ udostępnił nam wykaz PESEL pacjentów o niepotwierdzonym ubezpieczeniu - tłumaczy Jan Tumasz, przewodniczący PZPOZ. - Informacje, które już napłynęły do naszego biura z ponad 70 proc. przychodni, są przerażające. Blisko 200 tysięcy Pomorzan, i to tylko dorosłych, nie figuruje w wykazach jako osoby ubezpieczone.

Lekarze spodziewają się, że ta liczba będzie zdecydowanie większa, gdyż nawet przedstawiciele NFZ przyznają, że braki w bazach danych ZUS i NFZ w sposób szczególny dotyczą dzieci.

Najdziwniejsze jest to, że wśród osób nieposiadających uprawnień są m.in. emeryci i renciści pobierający świadczenia z ZUS, pracownicy przychodni, których przełożeni nigdy, nawet o jeden dzień, nie spóźnili się z przekazaniem składek do ZUS, ich dzieci, które w przeszłości zostały zgłoszone do ubezpieczenia. A już za kuriozalny uznać należy fakt, że na tej "czarnej liście" znalazł się nawet pracownik pomorskiego ZUS.

- Pacjenci, których system e-WUŚ zweryfikuje negatywnie, będą mogli na miejscu złożyć oświadczenie, że są ubezpieczeni - uspokaja Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego NFZ.

Tymczasem z tego, co udało się nam ustalić nieoficjalnie - wypełnianie "oświadczenia" dla NFZ nie będzie wcale takie łatwe. Ma być do niego wydana specjalna instrukcja obsługi. Pacjent będzie musiał wpisać na nim tzw. podstawę prawną, czyli odpowiednie rozporządzenie i paragrafy. Dla emeryta może to okazać się bardzo trudne.
- Idea e-WUŚ jest dobra, jednak wymaga jeszcze dopracowania - uważają lekarze z PZPOZ.

Jak się przygotować do e-WUŚ?


Aby uniknąć przykrych niespodzianek i nie tracić zdrowia i nerwów po 1 stycznia 2013 roku, warto już zadbać o kilka spraw.
- Udać się do swojego płatnika składki, czyli pracodawcy, i poprosić, by okazał dokument naszego zgłoszenia do ubezpieczenia. Szczególnie starannie trzeba to sprawdzić, jeśli przed laty zgłaszaliśmy do ubezpieczenia współmałżonka czy dzieci.
- Jeśli po drodze zmienialiśmy zakład pracy, zostaliśmy najpewniej wykreśleni z systemu, bo nie ma automatycznego przepisywania pracownika od płatnika do płatnika. Nowy pracodawca musi nas (dzieci też!) ponownie zgłosić do ubezpieczenia.
- Według pomorskiego NFZ, emeryci czy renciści mogą zażądać od ZUS zaświadczenia o zgłoszenia do ubezpieczenia, szczególnie gdy mają do niego dopisaną żonę czy np. wnuki.

Uwaga! Na 8 i 15 grudnia pomorski NFZ planuje dzień otwarty. Przy ul. Podwale Staromiejskie 49 każdy będzie mógł sprawdzić swój status w e-WUŚ.

SKOMENTUJ: Czy nowe przepisy ułatwią życie pacjentom czy doprowadzą do większego bałaganu?

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Komentarze (15)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nic się nie zmieniło

hbr (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

tak było z informatyzacją ZUS, urzędów skarbowych i pewnie jeszcze kilkunastu innych organów administracji państwowej, o których wpadkach się nie przypomina, bo to jest straszna żenada. Ja...rozwiń całość

tak było z informatyzacją ZUS, urzędów skarbowych i pewnie jeszcze kilkunastu innych organów administracji państwowej, o których wpadkach się nie przypomina, bo to jest straszna żenada. Ja natomiast pytam się, gdzie idą pieniądze z moich podatków? Dla jakichś nieudaczników, którzy nie potrafią dobrze skonstruować programu-bazy danych, a pensję za swój czas pracy chcą brać? Niedoczekanie ich. Lepiej brać przykład z zagranicy lub - w ostateczności - komercyjnych (prywatnych) spółek świadczących usługi medyczne.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oto jak NFZ wychodzi na przeciw pacjentom!

Krytyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

W komentowanym tekście czytamy:
"wypełnianie "oświadczenia" dla NFZ nie będzie wcale takie łatwe. Ma być do niego wydana specjalna instrukcja obsługi. Pacjent będzie musiał wpisać na nim tzw....rozwiń całość

W komentowanym tekście czytamy:
"wypełnianie "oświadczenia" dla NFZ nie będzie wcale takie łatwe. Ma być do niego wydana specjalna instrukcja obsługi. Pacjent będzie musiał wpisać na nim tzw. podstawę prawną, czyli odpowiednie rozporządzenie i paragrafy. Dla emeryta może to okazać się bardzo trudne."
A czy do tej "instrukcji obsługi" będzie załączona instrukcja ułatwiająca czytanie instrukcji obsługi? O odpowiedniej podstawie prawnej, rozporządzeniu i paragrafach informować będzie - rozumie się odpłatnie - przedstawiciel kancelarii prawnej, która wychodząc na przeciw potrzebom pacjentów... itd. A więc będzie pełny komfort - przynajmniej dla tych pacjentów, którzy mają zdrowie i dysponują "kasą"!
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po co prawnicy...

Oszukany (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

Po co nam prawnicy, skoro sami musimy znać paragrafy i rozporządzenia. Wystarczy, że Ministerstwo Sprawiedliwości wyda zezwolenia każdemu polakowi dorosłemu (po 18-tce) i każdy sam sobie będzie...rozwiń całość

Po co nam prawnicy, skoro sami musimy znać paragrafy i rozporządzenia. Wystarczy, że Ministerstwo Sprawiedliwości wyda zezwolenia każdemu polakowi dorosłemu (po 18-tce) i każdy sam sobie będzie prawnikiem i sędzią, jak wszędzie musisz człowieku znać paragrafy i inne prawa.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NFZ robi pacjentom... "na rękę"?

Antoni Jazgarz Butrykowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

No cóż, to prawda, oprócz zwyczajnego, życiowego fartu, przydaje się jeszcze znajomość aktualnego systemu prawnego, wszystkich Ustaw, rozPOrządzeń, i aktów jeszcze niższego rzędu (okólniki Prezesa,...rozwiń całość

No cóż, to prawda, oprócz zwyczajnego, życiowego fartu, przydaje się jeszcze znajomość aktualnego systemu prawnego, wszystkich Ustaw, rozPOrządzeń, i aktów jeszcze niższego rzędu (okólniki Prezesa, itp. i td.), których jak mniemam nawet dwaj "wzorcowi" "prawnicy" II RP, czyli Roman POciągły ostatnio na tfaży Giertych, oraz równie "dogłębnie wygżtaucony" eks kapciowy Olka Pijolka, guru wszystkich polskich kauzyperdów, wybytny specjalysta prawa, Rychu Kalysz, Ponton Lewycy, tyż nie ogarniają. Ale PO co im to? Wystarczy że się cytowania dwu starych, rzymskich paremii podczas studiów, jako działacze młodzieżówek swoich partii, naumiely. " IGNORANTIA IURIS NOCET"! Oraz: "DURA LEX, SED LEX"! I chwatit. Żonglując nimi, można każdego przeciętnego emeryta upupić, i z listy EWUSI wykluczyć? Nie znasz POdstawy prawnej, z wyliczeniem paragrafów, punktów i podpunktów? "Nieznajomość prawa szkodzi"! POoooooszedł won! POskarżyć się chcesz swemu I Sekretarzowi terytorialnej PO PZPO? "Surowe prawo, ale PRAWO!" POoooooszedł WOOOOOON, darmozjadzie, do Pana Bartosza albo Kawińskiej na skargę!!!!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak niefartowni, to eliminować? Z systemu, EWUŚ, oczywiście!

Antoni Jazgarz Butrykowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

Oj malkontenty nieszczęsne, bo Was TW Boni wyklnie, i za karę, oprócz nowych dowodów osobistych i innych zaPOwiadanych "atrakcji", to jeszcze nie tylko EWUSIA, ale i telewizorni cyfrowej POzbawi. I...rozwiń całość

Oj malkontenty nieszczęsne, bo Was TW Boni wyklnie, i za karę, oprócz nowych dowodów osobistych i innych zaPOwiadanych "atrakcji", to jeszcze nie tylko EWUSIA, ale i telewizorni cyfrowej POzbawi. I gdzie Wy się, nieboraczki dowiecie,że wprawdzie jakieś głupie 200000 (+ członkowie rodzin) zgubiło się gdzieś w cyberprzestrzeni,(gdzie Boni drwa rąbie, tam wióry lecą) ale za to Najukochańszy Przywódca już Wam Igrzyska Olimpijskie - jak Bóg da, a Vincenty bez PESEL POzwoli- funduje. Tym co się nie zgubili, udowodnią że nie są wielbłądem, no i dożyją, oczywiście, w jakim takim zdrowiu. Bo o ile za nieboszczki komuny trza było mieć zdrowie, żeby chorować, to dziś oprócz tego trza jeszcze mieć farta. Jak w tym dowcipie, kiedy byznesman, po wylosowaniu ze stosu CV jednego aplikującego o robotę, resztę każe wypalikocić do niszczarki. "Jak to, Panie Prezesie, bez czytania? Tam może być kilku z fantastycznymi, lepszymi niż ten kwalifikacjami, kandydatów? -To co? Ale oni najwyraźniej szczęścia nie mają! A dla takich niefartownych nieudaczników to w naszej firmie nie ma miejsca!"
Dlatego szczęścia, zdrówka, POmyślności wszystkim klientom NFZ życzę, i kumulacji w totolotka. I niech Was TW Boni ma w swojej opiece!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I znowu to pacjent ma biegać i sprawdzać?!

E.M.D. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 34 / 39

No to już jest szczyt! Zawalili sprawę, a to pacjent teraz ma biegać i sprawdzać, czy jest w ewidencji. Niech sami sprawdzą, albo nie bałaganią. Jak można tyle osób "zgubić" - czysta...rozwiń całość

No to już jest szczyt! Zawalili sprawę, a to pacjent teraz ma biegać i sprawdzać, czy jest w ewidencji. Niech sami sprawdzą, albo nie bałaganią. Jak można tyle osób "zgubić" - czysta niekompetencja. I jeszcze pensje z premiami inkasowane co miesiąc. Za co? Za brak fachowości?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tradycja "komputeryzacji" w Polsce zostala podtrzymana .

Erddill (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 44 / 10

Wyplaty dla Kawinskiej nie zgubili ???? 13-stek ,bonusikow itp itd ??? "Pacjenci, których system e-WUŚ zweryfikuje negatywnie, będą mogli na miejscu złożyć oświadczenie, że są ubezpieczeni -...rozwiń całość

Wyplaty dla Kawinskiej nie zgubili ???? 13-stek ,bonusikow itp itd ??? "Pacjenci, których system e-WUŚ zweryfikuje negatywnie, będą mogli na miejscu złożyć oświadczenie, że są ubezpieczeni - uspokaja Mariusz Szymański" M. Szymanski zlapany na przechodzeniu przez jezdnie w niedozwolonym miejscu bedzie mogl na miejscu zlozyc oswiadczenie ,ze jest .... nieudolny .... Rysiu Krauze i jego Prokom przypadkiem nie pomagali przy tej W-ielkiej U-bezpieczeniowej Ś-ciemie ????zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oświadczenie

aa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

Z tym oświadczeniem to jest tak : góra swoje, a rejestratorki swoje. Gdy rejestruję się w mojej przychodni ( Wzg. Św. Maks. ) to zanim coś powiem, Panie domagają się zaświadczenia o płaceniu...rozwiń całość

Z tym oświadczeniem to jest tak : góra swoje, a rejestratorki swoje. Gdy rejestruję się w mojej przychodni ( Wzg. Św. Maks. ) to zanim coś powiem, Panie domagają się zaświadczenia o płaceniu składek i nie ma zmiłuj : kiedyś nie miałem - i skasowały 50 zł. Później oddały. Więc kto tu rządzi - p. Szymański, czy niższy personel medyczny ?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wykończą nas bez wojny

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 27 / 12

NFZ jest chory,potrzebny lekarz od zaraz

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Byłem kiedyś na Marynarki Polskiej,

z (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 43 / 9

w NFZ. Miałem pewną sprawę do załatwienia. Przyszedłem za wcześnie, bo o 7.55, dzięki temu widziałem, jak tłum urzędników z minami, jakby szli do więzienia, nieśpiesznie wlewał się w drzwi...rozwiń całość

w NFZ. Miałem pewną sprawę do załatwienia. Przyszedłem za wcześnie, bo o 7.55, dzięki temu widziałem, jak tłum urzędników z minami, jakby szli do więzienia, nieśpiesznie wlewał się w drzwi wejściowe. Ich entuzjazm był porażający.
Z doświadczenia wiem, że swoją pracę powinno się lubić, inaczej męczy się sam wykonujący ją , otoczenie i klienci/petenci/pacjenci/interesanci. Co sądzić o atmosferze pracy w NFZ i jej wynikach ? zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
He, he!

Polihistor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 45 / 43

Chciałeś Tuska, czerwony Gdańsku?
No, to go masz!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bałagan

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 43 / 38

Zbyt dużo urzędników zarządza zdrowiem i dlatego sami się gubią w tym co produkują. Jak to było za Komuny, jak takiej biurokracji nie było, a działało bez problemu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bierne łapownictwo

starogard (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 45 / 36

co na to "mądry" Sławek Neumann ?

1 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo