Menu Region

System NFZ zgubił dane 200 tysięcy Pomorzan! Będą problemy w...

System NFZ zgubił dane 200 tysięcy Pomorzan! Będą problemy w przychodniach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

15Komentarzy Prześlij Drukuj
System NFZ zgubił dane 200 tysięcy Pomorzan! Będą problemy w przychodniach System NFZ zgubił dane 200 tysięcy Pomorzan! Będą problemy w przychodniach

(© P.Świderski)

Od 7 do 13 procent Pomorzan zapisanych do ponad 170 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej na całym Pomorzu brakuje w elektronicznym systemie NFZ, choć większość z nich regularnie opłaca zdrowotne składki. Chodzi o e-WUŚ, czyli System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, za pomocą którego od 1 stycznia 2013 r. rejestracje w przychodniach i szpitalach sprawdzać mają nasze prawo do świadczeń finansowanych z NFZ.
- Liczyliśmy, że po tak długo trwających i kosztownych przygotowaniach programu do weryfikacji uprawnień, tworzonego pod szczególnym nadzorem rządu, kontrola statusu pacjenta będzie przebiegała bezproblemowo, a wynik będzie wiarygodny - alarmują lekarze z Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Tymczasem system, który miał w prosty sposób odróżnić pacjentów ubezpieczonych od tych, którzy nie mają uprawnień do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jest "dziurawy", a więc niedopracowany.
I z tego powodu pacjentów próbujących dostać się do lekarza już w styczniu znów mogą czekać spore nerwy. Bo jak ma zareagować np. emeryt, dowiadując się, że ZUS odciąga mu składki, a w systemie e-WUŚ zapala się przy jego nazwisku czerwona lampka, co oznacza, że jego prawo do bezpłatnego leczenia jest co najmniej wątpliwe?

- Testowanie systemu e-WUŚ jeszcze się u nas nie rozpoczęło, wciąż trwa rozpatrywanie wniosków, ale Pomorski NFZ udostępnił nam wykaz PESEL pacjentów o niepotwierdzonym ubezpieczeniu - tłumaczy Jan Tumasz, przewodniczący PZPOZ. - Informacje, które już napłynęły do naszego biura z ponad 70 proc. przychodni, są przerażające. Blisko 200 tysięcy Pomorzan, i to tylko dorosłych, nie figuruje w wykazach jako osoby ubezpieczone.

Lekarze spodziewają się, że ta liczba będzie zdecydowanie większa, gdyż nawet przedstawiciele NFZ przyznają, że braki w bazach danych ZUS i NFZ w sposób szczególny dotyczą dzieci.

Najdziwniejsze jest to, że wśród osób nieposiadających uprawnień są m.in. emeryci i renciści pobierający świadczenia z ZUS, pracownicy przychodni, których przełożeni nigdy, nawet o jeden dzień, nie spóźnili się z przekazaniem składek do ZUS, ich dzieci, które w przeszłości zostały zgłoszone do ubezpieczenia. A już za kuriozalny uznać należy fakt, że na tej "czarnej liście" znalazł się nawet pracownik pomorskiego ZUS.

- Pacjenci, których system e-WUŚ zweryfikuje negatywnie, będą mogli na miejscu złożyć oświadczenie, że są ubezpieczeni - uspokaja Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego NFZ.

Tymczasem z tego, co udało się nam ustalić nieoficjalnie - wypełnianie "oświadczenia" dla NFZ nie będzie wcale takie łatwe. Ma być do niego wydana specjalna instrukcja obsługi. Pacjent będzie musiał wpisać na nim tzw. podstawę prawną, czyli odpowiednie rozporządzenie i paragrafy. Dla emeryta może to okazać się bardzo trudne.
- Idea e-WUŚ jest dobra, jednak wymaga jeszcze dopracowania - uważają lekarze z PZPOZ.

Jak się przygotować do e-WUŚ?


Aby uniknąć przykrych niespodzianek i nie tracić zdrowia i nerwów po 1 stycznia 2013 roku, warto już zadbać o kilka spraw.
- Udać się do swojego płatnika składki, czyli pracodawcy, i poprosić, by okazał dokument naszego zgłoszenia do ubezpieczenia. Szczególnie starannie trzeba to sprawdzić, jeśli przed laty zgłaszaliśmy do ubezpieczenia współmałżonka czy dzieci.
- Jeśli po drodze zmienialiśmy zakład pracy, zostaliśmy najpewniej wykreśleni z systemu, bo nie ma automatycznego przepisywania pracownika od płatnika do płatnika. Nowy pracodawca musi nas (dzieci też!) ponownie zgłosić do ubezpieczenia.
- Według pomorskiego NFZ, emeryci czy renciści mogą zażądać od ZUS zaświadczenia o zgłoszenia do ubezpieczenia, szczególnie gdy mają do niego dopisaną żonę czy np. wnuki.

Uwaga! Na 8 i 15 grudnia pomorski NFZ planuje dzień otwarty. Przy ul. Podwale Staromiejskie 49 każdy będzie mógł sprawdzić swój status w e-WUŚ.

SKOMENTUJ: Czy nowe przepisy ułatwią życie pacjentom czy doprowadzą do większego bałaganu?

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano
15

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

nic się nie zmieniło

+14 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hbr (gość)  •

tak było z informatyzacją ZUS, urzędów skarbowych i pewnie jeszcze kilkunastu innych organów administracji państwowej, o których wpadkach się nie przypomina, bo to jest straszna żenada. Ja natomiast pytam się, gdzie idą pieniądze z moich podatków? Dla jakichś nieudaczników, którzy nie potrafią dobrze skonstruować programu-bazy danych, a pensję za swój czas pracy chcą brać? Niedoczekanie ich. Lepiej brać przykład z zagranicy lub - w ostateczności - komercyjnych (prywatnych) spółek świadczących usługi medyczne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oto jak NFZ wychodzi na przeciw pacjentom!

+21 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krytyk (gość)  •

W komentowanym tekście czytamy:
"wypełnianie "oświadczenia" dla NFZ nie będzie wcale takie łatwe. Ma być do niego wydana specjalna instrukcja obsługi. Pacjent będzie musiał wpisać na nim tzw. podstawę prawną, czyli odpowiednie rozporządzenie i paragrafy. Dla emeryta może to okazać się bardzo trudne."
A czy do tej "instrukcji obsługi" będzie załączona instrukcja ułatwiająca czytanie instrukcji obsługi? O odpowiedniej podstawie prawnej, rozporządzeniu i paragrafach informować będzie - rozumie się odpłatnie - przedstawiciel kancelarii prawnej, która wychodząc na przeciw potrzebom pacjentów... itd. A więc będzie pełny komfort - przynajmniej dla tych pacjentów, którzy mają zdrowie i dysponują "kasą"!

skomentuj

Po co prawnicy...

+17 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Oszukany (gość)  •

Po co nam prawnicy, skoro sami musimy znać paragrafy i rozporządzenia. Wystarczy, że Ministerstwo Sprawiedliwości wyda zezwolenia każdemu polakowi dorosłemu (po 18-tce) i każdy sam sobie będzie prawnikiem i sędzią, jak wszędzie musisz człowieku znać paragrafy i inne prawa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

NFZ robi pacjentom... "na rękę"?

+14 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Antoni Jazgarz Butrykowski (gość)  •

No cóż, to prawda, oprócz zwyczajnego, życiowego fartu, przydaje się jeszcze znajomość aktualnego systemu prawnego, wszystkich Ustaw, rozPOrządzeń, i aktów jeszcze niższego rzędu (okólniki Prezesa, itp. i td.), których jak mniemam nawet dwaj "wzorcowi" "prawnicy" II RP, czyli Roman POciągły ostatnio na tfaży Giertych, oraz równie "dogłębnie wygżtaucony" eks kapciowy Olka Pijolka, guru wszystkich polskich kauzyperdów, wybytny specjalysta prawa, Rychu Kalysz, Ponton Lewycy, tyż nie ogarniają. Ale PO co im to? Wystarczy że się cytowania dwu starych, rzymskich paremii podczas studiów, jako działacze młodzieżówek swoich partii, naumiely. " IGNORANTIA IURIS NOCET"! Oraz: "DURA LEX, SED LEX"! I chwatit. Żonglując nimi, można każdego przeciętnego emeryta upupić, i z listy EWUSI wykluczyć? Nie znasz POdstawy prawnej, z wyliczeniem paragrafów, punktów i podpunktów? "Nieznajomość prawa szkodzi"! POoooooszedł won! POskarżyć się chcesz swemu I Sekretarzowi terytorialnej PO PZPO? "Surowe prawo, ale PRAWO!" POoooooszedł WOOOOOON, darmozjadzie, do Pana Bartosza albo Kawińskiej na skargę!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak niefartowni, to eliminować? Z systemu, EWUŚ, oczywiście!

+22 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Antoni Jazgarz Butrykowski (gość)  •

Oj malkontenty nieszczęsne, bo Was TW Boni wyklnie, i za karę, oprócz nowych dowodów osobistych i innych zaPOwiadanych "atrakcji", to jeszcze nie tylko EWUSIA, ale i telewizorni cyfrowej POzbawi. I gdzie Wy się, nieboraczki dowiecie,że wprawdzie jakieś g****** 200000 (+ członkowie rodzin) zgubiło się gdzieś w cyberprzestrzeni,(gdzie Boni drwa rąbie, tam wióry lecą) ale za to Najukochańszy Przywódca już Wam Igrzyska Olimpijskie - jak Bóg da, a Vincenty bez PESEL POzwoli- funduje. Tym co się nie zgubili, udowodnią że nie są wielbłądem, no i dożyją, oczywiście, w jakim takim zdrowiu. Bo o ile za nieboszczki komuny trza było mieć zdrowie, żeby chorować, to dziś oprócz tego trza jeszcze mieć farta. Jak w tym dowcipie, kiedy byznesman, po wylosowaniu ze stosu CV jednego aplikującego o robotę, resztę każe wypalikocić do niszczarki. "Jak to, Panie Prezesie, bez czytania? Tam może być kilku z fantastycznymi, lepszymi niż ten kwalifikacjami, kandydatów? -To co? Ale oni najwyraźniej szczęścia nie mają! A dla takich niefartownych nieudaczników to w naszej firmie nie ma miejsca!"
Dlatego szczęścia, zdrówka, POmyślności wszystkim klientom NFZ życzę, i kumulacji w totolotka. I niech Was TW Boni ma w swojej opiece!

odpowiedzi (0)

skomentuj

I znowu to pacjent ma biegać i sprawdzać?!

+34 / -39

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

E.M.D. (gość)  •

No to już jest szczyt! Zawalili sprawę, a to pacjent teraz ma biegać i sprawdzać, czy jest w ewidencji. Niech sami sprawdzą, albo nie bałaganią. Jak można tyle osób "zgubić" - czysta niekompetencja. I jeszcze pensje z premiami inkasowane co miesiąc. Za co? Za brak fachowości?

odpowiedzi (0)

skomentuj

tradycja "komputeryzacji" w Polsce zostala podtrzymana .

+44 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Erddill (gość)  •

Wyplaty dla Kawinskiej nie zgubili ???? 13-stek ,bonusikow itp itd ??? "Pacjenci, których system e-WUŚ zweryfikuje negatywnie, będą mogli na miejscu złożyć oświadczenie, że są ubezpieczeni - uspokaja Mariusz Szymański" M. Szymanski zlapany na przechodzeniu przez jezdnie w niedozwolonym miejscu bedzie mogl na miejscu zlozyc oswiadczenie ,ze jest .... nieudolny .... Rysiu Krauze i jego Prokom przypadkiem nie pomagali przy tej W-ielkiej U-bezpieczeniowej Ś-ciemie ????

skomentuj

Oświadczenie

+17 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aa (gość)  •

Z tym oświadczeniem to jest tak : góra swoje, a rejestratorki swoje. Gdy rejestruję się w mojej przychodni ( Wzg. Św. Maks. ) to zanim coś powiem, Panie domagają się zaświadczenia o płaceniu składek i nie ma zmiłuj : kiedyś nie miałem - i skasowały 50 zł. Później oddały. Więc kto tu rządzi - p. Szymański, czy niższy personel medyczny ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

wykończą nas bez wojny

+27 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

NFZ jest chory,potrzebny lekarz od zaraz

odpowiedzi (0)

skomentuj

Byłem kiedyś na Marynarki Polskiej,

+43 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

z (gość)  •

w NFZ. Miałem pewną sprawę do załatwienia. Przyszedłem za wcześnie, bo o 7.55, dzięki temu widziałem, jak tłum urzędników z minami, jakby szli do więzienia, nieśpiesznie wlewał się w drzwi wejściowe. Ich entuzjazm był porażający.
Z doświadczenia wiem, że swoją pracę powinno się lubić, inaczej męczy się sam wykonujący ją , otoczenie i klienci/petenci/pacjenci/interesanci. Co sądzić o atmosferze pracy w NFZ i jej wynikach ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

He, he!

+45 / -43

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polihistor (gość)  •

Chciałeś Tuska, czerwony Gdańsku?
No, to go masz!

odpowiedzi (0)

skomentuj

bałagan

+43 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Zbyt dużo urzędników zarządza zdrowiem i dlatego sami się gubią w tym co produkują. Jak to było za Komuny, jak takiej biurokracji nie było, a działało bez problemu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

bierne łapownictwo

+45 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

starogard (gość)  •

co na to "mądry" Sławek Neumann ?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »