Wyniki kontroli w pomorskich szkołach. Uczniowie nadal noszą...

Wyniki kontroli w pomorskich szkołach. Uczniowie nadal noszą za ciężkie plecaki

Anna Mizera-Nowicka

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznych w Gdańsku przedstawiła wyniki kontroli przeprowadzonych w ubiegłym roku szkolnym. Niestety okazuje się, że w wielu pomorskich szkołach uczniowie wciąż muszą nosić na plecach prawdziwe ciężary, bo nie zapewniono im szafek czy innych miejsc, gdzie mogliby zostawić część książek.
Wyniki kontroli w pomorskich szkołach. Uczniowie nadal noszą za ciężkie plecaki

©J.Wójtowicz

- Zapis rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach mówi o możliwości pozostawienia tam części podręczników i przyborów szkolnych. Służyć temu mogą zarówno szafki, jak i wydzielone miejsce w klasie - tłumaczy Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku. - Spośród 553 skontrolowanych w województwie pomorskim szkół podstawowych 527 placówek zapewniło warunki zgodnie z rozporządzeniem we wszystkich oddziałach I-III, natomiast 20 szkół podstawowych stworzyło takie warunki dla części oddziałów klas I-III - dodaje.

Znaczenie gorzej było jednak w gimnazjach - w 77 szkołach (na 290 skontrolowanych) takich warunków nie zapewniono dla wszystkich klas.

- W związku ze stwierdzeniem braku możliwości pozostawiania przez uczniów podręczników i przyborów szkolnych w niektórych szkołach, Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadziła szereg działań mających na celu zapewnienie spełnienia tego wymogu, m.in. wydawano zalecenia, stosowano wystąpienia pokontrolne, a w 6 szkołach wydano decyzje nakazujące - tłumaczy Anna Obuchowska i dodaje, że w tym roku kontroli również można się spodziewać, a szczególnie pilnować muszą się te placówki, które nie wywiązały się ze swojego zadania.

Ale kontrole to nie wszystko. WSSE zapowiada też realizację programu profilaktycznego "Trzymaj Formę" i pogadanki oraz prezentacje na temat postawy. Trudno się dziwić takim działaniom. Bowiem lekarze alarmują, że problem jest palący.

- Nadmierne obciążenie kręgosłupa poprzez niewłaściwie noszone ciężkie plecaki, nadwaga i brak aktywności ruchowej są najczęstszą przyczyną deformacji klatki piersiowej. Przeciążenie układu mięśniowego i kostno-stawowego wpływa również na wzrost częstości występowania wad kończyn dolnych, koślawość, szpotawość kolan i płaskostopie - mówi dr n.med. Zofia Merc-Gołębiowska z Przychodni Specjalistycznej dla Dzieci Elmo-med. - Profilaktyka tych wad oraz wczesne wykrycie i leczenie pozwala uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań - zaznacza.

Lekarze przypominają też, że waga plecaka ucznia nie powinna przekraczać trzech kilogramów dla dziewczynek i pięciu dla chłopców. Najmłodsi mogą nosić maksymalnie trzy kilogramy.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a co z IV klasistami?

latonek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 60 / 29

mój syn chodzi do IV klasy, waży 38 kg jego plecak w niektóre dni zbliża się do 12kg TO JEST PARANOJA!!! a nauczyciele każą jeszcze nosić niepotrzebne podręczniki!! ale cóż w kościerskiej 3...rozwiń całość

mój syn chodzi do IV klasy, waży 38 kg jego plecak w niektóre dni zbliża się do 12kg TO JEST PARANOJA!!! a nauczyciele każą jeszcze nosić niepotrzebne podręczniki!! ale cóż w kościerskiej 3 znajomości z SANEPIDEM no i brak kontroli, albo ważą nie wiadomo kogo i co. jestem ciekawy czy paniusie nauczycielki w swoich torebeczkach podźwigałyby po 8-12kilosów. ZABIERZCIE SIĘ WRESZCIE ZA TO ZANIM BĘDZIEMY MIELI SAME POWYGINANE MALUCHY!!!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo