Budowa elektrowni atomowej w Żarnowcu już prawie pewna

  Budowa elektrowni atomowej w Żarnowcu już prawie pewna

  K. Miśdzioł, R. Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Żarnowiec to najlepsza i najbardziej prawdopodobna lokalizacja dla elektrowni jądrowej w Polsce - tak uważa wiceminister rolnictwa i poseł PO Kazimierz Plocke. Nie boi się ani niebezpieczeństwa awarii, ani skutków tej inwestycji dla rozwoju turystyki.
  A jest przecież jedynym przedstawicielem rządu mieszkającym właśnie na terenie gminy Krokowa, do której należy Żarnowiec.

  Teraz poseł ziemi puckiej przekonuje i uspokaja swoich sąsiadów. Tak było na spotkaniu z wyborcami w Wierzchucinie.

  - Aktualnie oceniam szanse na budowę reaktora właśnie w Żarnowcu na 80 procent - wyjawił mieszkańcom gminy Krokowa ich parlamentarzysta.

  Jeszcze kilkanaście lat temu takie oświadczenie wywołałoby natychmiastowy sprzeciw mieszkańców powiatu puckiego, który obejmuje swym zasięgiem gminę Krokowa. Teraz mobilizacji do ewentualnych protestów nie widać, martwią się tylko osoby żyjące z turystyki.

  - Ale przecież elektrownia jądrowa sama w sobie może być atrakcją. Będą tu przyjeżdżać w celach edukacyjnych uczniowie i naukowcy, a przy okazji na pewno zachwycą się naszymi terenami - uważa Henryk Doering, wójt gminy Krokowa.

  Na razie chęć "goszczenia" u siebie reaktora wyrazili radni z sąsiedniego Gniewina. Władze Krokowej debatują i czekają na oficjalne stanowisko rządu. Zapowiadają też konsultacje z mieszkańcami na temat lokalizacji elektrowni jądrowej.

  - Trzy lata temu przeprowadziliśmy badania społeczne w naszym powiecie - przypomina starosta pucki Artur Jabłoński. - Wówczas 54 procent ankietowanych osób było przeciwko powstaniu elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Podejrzewam, że dzisiaj większość byłaby już za taką inwestycją.
  Rząd też zamierza przeprowadzić konsultacje społeczne. - Na pewno społeczność lokalna będzie miała swój udział przy wydawaniu tzw. decyzji środowiskowej dla tej inwestycji - zapewniał Plocke na spotkaniu z mieszkańcami gminy Krokowa.

  Choć 80 proc. to nie 100, ale w Krokowej już debatują o spodziewanych korzyściach z sąsiedztwa atomu. Mieszkańcy mają nadzieję na zapowiadany tańszy prąd w strefie wokół elektrowni, a samorządowcy liczą pieniądze, które mogłyby wpłynąć do budżetu np. z tytułu podatku od nieruchomości. To wszystko sprawia, że oponenci tonują nastroje.

  A że energia atomowa jest niezbędna dla całego Pomorza, dowodzi Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa, który również przyjechał do Wierzchucina.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo