Menu Region

Jak zapewnić dobrą opiekę osobie w podeszłym wieku

Jak zapewnić dobrą opiekę osobie w podeszłym wieku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Barbara Sobańska

4Komentarze Prześlij Drukuj
Jak zorganizować pobyt staruszka w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym albo prywatnym domu spokojnej starości

Wobec naszych rodziców i dziadków mamy obowiązki: powinniśmy się nimi zaopiekować, gdy z racji wieku czy choroby nie są w stanie zadbać o siebie samodzielnie. Zdarza się jednak, że nie możemy sprawować tej opieki bezpośrednio. Musimy wtedy wybrać odpowiedni ośrodek opiekuńczy. Taki, by naszemu bliskiemu było w nim jak najlepiej.

Mamy trzy możliwości. Możemy umieścić starszą osobę w:
domu pomocy społecznej (DPS),
zakładzie opiekuńczo-leczniczym (ZOL),
placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym lub przewlekle chorym, którą roboczo nazwiemy domem seniora.

Kluczami wyboru odpowied-niego miejsca są tu stan zdrowia podopiecznego i zasobność naszego portfela.

Domy pomocy
Domy pomocy społecznej prowadzą instytucje administracji publicznej (miasta na prawach powiatu, powiaty) lub - na ich zlecenie - instytucje niepubliczne, np. kościoły, organizacje społeczne, fundacje.

Zapewnienie opieki w DPS jest świadczeniem z pomocy społecznej, a to znaczy, że przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Zatem człowiek zdrowy nie może się w takiej placówce znaleźć.

Do DPS trafiają wyłącznie osoby , które wymagają, by stale nad nimi czuwano. Dopóki jest to możliwe, ośrodek pomocy społecznej, miejski lub gminny (MOPS lub GOPS), stara się zapewniać opiekę w domu. Zawsze to lepiej, jeśli ktoś żyje w swoim otoczeniu niż w najlepszym nawet domu pomocy.
1 3 4 »
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

zakład opiekuńczy

+17 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Danuta (gość)  •

Nasza mama też ma alzheimera i jest w zakładzie opiekuńczo leczniczym. fakt, trzeba płacić, ale nie są to jakieś straszne pieniądze. wcale lepiej by nie wyszło gdybym zrezygnowała z pracy na rzecz całodobowej opieki nad mamą. tym bardziej, że w Geriamedzie ma profesjonalną opiekę i przychodzi terapeuta, zięki któremu jest nawet w formie. poza tym ma towarzystwo, nie siedzimy patrząc na siebie tępo, tylko jest jakieś działanie. myślę, że warto zainwestować w takie miejsce. a że to blisko Lublina to i odwiedziny nie stanowią problemu

odpowiedzi (0)

skomentuj

po co to pisałeś ??

+124 / -125

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

andrzej (gość)  •

No i po co pisałeś ten komentarz ?? Z PIS-u jesteś ?? To, że ty mało zarabiasz bo nie umiesz ruszyć głową to nie znaczy, że wszyscy są tacy jak ty !!! Pozdrawiam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kogo stać na taki dom?

+135 / -104

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iwo (gość)  •

nawet tyle nie zarabiam netto a już nie chcę wiedzieć ile będę miała emerytury , przecież nie stać mnie będzie na żaden dom opieki a moja mama niedawno zmarła a miała zaawansowanego alzheimera . To ja już teraz musiałabym ze sobą skończyć póki mam świadomość .

odpowiedzi (0)

skomentuj