Tysiące listów z Gdańska

  Tysiące listów z Gdańska

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  To może być najważniejszy list w twoim życiu - pod takim hasłem w weekend w Gdańsku odbył się maraton pisania listów. W 130 polskich miastach zorganizowała go Amnesty International.
  W rocznicę 60-lecia uchwalenia Powszechnej deklaracji praw człowieka listy w imieniu prześladowanych i represjonowanych osób pisano w Gdańsku w dwóch miejscach - w Akademii Sztuk Pięknych oraz Parlamencie Studenckim Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie.

  - Przychodzili przeważnie młodzi ludzie, ale pisali także także 70-latkowie - mówi Monika Kowalczyk z Amnesty International, koordynatorka akcji.


  Do ASP Kuba z Gdańska przyszedł w niedzielę z trzyletnim synkiem Tymonem.

  - W akcji uczestniczymy po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni - zapowiedział Kuba. - Piszemy w obronie Troya Davisa z USA i Bárbary Italii Méndez z Meksyku.

  Pisali zwykli mieszkańcy, ale i policjanci, muzycy, ludzie pióra. Niektórzy napisali jeden list, inni kilka lub kilkadziesiąt. Monika Kowalczyk napisała ich sto. Wszyscy sięgali po kartkę i długopis głęboko przekonani, że dzięki temu komuś pomogą. I słusznie, bo w ubiegłym roku udało się w podobny sposób dopisać szczęśliwe zakończenie do historii sześciu z osiemnastu osób, które na własnej skórze doświadczyły łamania praw człowieka.

  Tegoroczna, dziewiąta edycja maratonu rozpoczęła się wyjątkowo. Na dzień przed akcją szczęśliwie zakończyła się historia studentki z Kongo, jednej z osób, w intencji których pisane miały być listy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo