18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubiatowo: Wiecha nad budynkiem fundacji Mimo Wszystko Anny Dymnej [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
We wtorek na nowej konstrukcji dachu budynku warsztatów terapii artystycznej Fundacji Mimo Wszystko znanej aktorki Anny Dymnej zawisła wiecha. Niebawem budynek w Lubiatowie ma być zadaszony, a do wiosny 2014 roku cała inwestycja ma się zakończyć

Anna Dymna nie kryje, że w związku z potencjalną lokalizacją elektrowni atomowej w Lubiatowie powstało sporo niejasności i od wytłumaczenia tego aspektu zaczęła swoje wystąpienie.

- Życie jest piękne, co nie oznacza, że jest łatwe, podobnie jest z naszą inwestycją w Lubiatowie - mówiła wczoraj Anna Dymna. - Inwestycja powstaje w bardzo wielkich bólach, ale dzięki życzliwości bardzo wielu osób udaje się posuwać ją do przodu. Rok temu dotarła do nas wiadomość, że zarządzeniem odgórnym Lubiatowo zostało uznane za jedną z trzech lokalizacji, gdzie może zostać zbudowana elektrownia jądrowa. To całkowicie zmieniło nasz plan działania, ale wcale nie oznacza, że wszystko przepadło.

Jak tłumaczy aktorka, była u różnych decydentów i każdy podkreślał, że decyzja, gdzie budowana będzie atomówka, jeszcze nie zapadła.
- Budowa pierwszego etapu, czyli warsztatów terapii artystycznej, była już w toku, pieniądze unijne na pompy głębinowe pozyskane. Podjęłam więc decyzję, że to, co rozpoczęte, kontynuujemy - mówi aktorka. - Warsztaty mają, według planu, służyć lokalnej społeczności od kwietnia 2014 roku. Elektrownia powstanie pewnie 10 lat później, więc co najmniej przez ten czas możemy służyć niepełnosprawnym. Nie wchodzę w dyskusje, czy elektrownia jest potrzebna, gdzie powinna się znajdować, bo nie mam na to żadnego wpływu. Ja chcę pomagać niepełnosprawnym, taka jest rola fundacji i tego się trzymam.

Budowa warsztatów w Lubiatowie już kosztowała 4 mln zł, a drugie tyle będzie potrzebne, by obiekt uruchomić. Fundacja finansuje zadanie głównie z tzw. 1 procentu oraz z wpłat darczyńców.

Budynek warsztatów terapii artystycznej "Spotkajmy się" będzie przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Znajdą się tu pracownie malarska, tkacka, krawiecka, muzyczna, stolarska. Warsztaty będą działały w systemie dziennym, tzn. podopieczni będą do nich przywożeni i odwożeni do domów. Opieką mają zostać objęci niepełnosprawni w promieniu około 50 km od Lubiatowa.

W związku z elektrownią jądrową zawieszeniu ulegają kolejne plany fundacji - budowa całorocznego ośrodka rehabilitacyjno-wczasowego dla osób z całej Polski.

Więcej zdjęć z uroczystości zawieszenia wiechy nad budynkiem warsztatów terapii artystycznej w Lubiatowie na wejherowo.naszemiasto.pl

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki