28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Poznasz mistrza po jedwabiu

  Poznasz mistrza po jedwabiu

  Rafał Cybulski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Czaszka Wernera von Orselna jest najlepiej zachowaną ze wszystkich
  1/4
  przejdź do galerii

  Czaszka Wernera von Orselna jest najlepiej zachowaną ze wszystkich ©Krzysztof Marianowski

  Takie są wyniki interdyscyplinarnej konferencji naukowej, która odbyła się w Kwidzynie. To wielka naukowa sensacja, bo nigdy wcześniej nie odkryto grobów średniowiecznych dostojników. A wszystko zaczęło się od Bogumiła Wiśniewskiego, historyka z kwidzyńskiego magistratu, i księdza Ignacego Najmowicza, prepozyta kwidzyńskiej konkatedry.

  Obaj chcieli szukać grobu błogosławionej Doroty, która pod koniec XIV wieku dała się zamurować w kwidzyńskiej katedrze. W miejskiej kasie znalazły się więc pieniądze na poszukiwania, a ster nad nimi przejął dr Antoni Pawłowski, archeolog i kierownik Muzeum Zamkowego (zmarł latem tego roku).

  Zespołowi (w skład którego weszli m.in.
  antropolog dr Tomasz Kozłowski z UMK w Toruniu, prof. Roman Czaja, historyk z UMK, prof. Jan Rumiński, chemik z UMK, prof. Tomasz Ważny z UMK, dr Krzysztof Szostek z UJ w Krakowie, prof. Henryk Witas z Uniwersytetu Medycznego) pracującemu pod jego nadzorem nie udało się znaleźć grobu Doroty z Mątów, ale w maju 2007 roku pod podłogą prezbiterium odkryto dwie krypty. Jedna była pusta, ale w drugiej spoczywały szczątki trzech mężczyzn.

  Znalezione przy nich przedmioty (metalowe zapinki, jedwab), kilka zapisków historycznych oraz freski w samej katedrze wskazywały, że mogą to być wielcy mistrzowie. Zwłaszcza jedwabne szaty okazały się kopalnią wiedzy. Zajęła się nimi dr Małgorzata Grupa, specjalista od konserwacji zabytków archeologicznych z UMK w Toruniu.

  - W Polsce nie zachowały się żadne jedwabie z tamtego okresu. Przez 15 lat mojej pracy przebadałam 300 jedwabnych szat, ale te były najstarsze - przyznaje M. Grupa.
  Udało jej się rozróżnić aż 27 różnych gatunków jedwabiu, a warto wiedzieć, że każda szata z tego materiału miała wartość jednej wsi. Na takie szaty mogli pozwolić sobie tylko nieliczni, a ze względu na przepisy antyzbytkowe nie wszyscy mogli je też nosić. Ten luksus zarezerwowany był tylko dla wybranych: królów, książąt i... wielkich mistrzów.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo