W Brukseli lobbują za pięniędzmi na transport rzeczny. Wisła...

W Brukseli lobbują za pięniędzmi na transport rzeczny. Wisła będzie szlakiem transportowym?

Tomasz Chudzyński

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

Wzór dla polskich szlaków śródlądowych - transport rzeczny

Wzór dla polskich szlaków śródlądowych - transport rzeczny ©Archiwum organizatora

W środę w Brukseli odbywa sięsię seminarium zatytułowane "Śródlądowe drogi wodne - wszystkie ręce na pokład". Pomorze reprezentować będą marszałek Mieczysław Struk oraz Zbigniew Ptak. Będą przekonywać eurodeputowanych, że rewitalizacja polskich odcinków międzynarodowych dróg wodnych E-70 i E-40 powinna stać się częścią wspólnotowej polityki transportowej Unii Europejskiej. Chodzi o miliardy na dostosowanie m.in. Wisły dla transportu rzecznego.
Wzór dla polskich szlaków śródlądowych - transport rzeczny

Wzór dla polskich szlaków śródlądowych - transport rzeczny ©Archiwum organizatora

W dyskusji mają wziąć udział także przedstawiciele innych polskich województw, położonych przy MDW E-40 i E-70, oraz przedstawiciele ministerstwa infrastruktury.

- Przygotowaliśmy dla części dróg śródlądowych analizy ekonomiczne - dodaje Zbigniew Ptak. - Wskazują one, że w ciągu 30 lat, obrót z transportu towarów i ruchu pasażerskiego na szlakach śródlądowych wyniósłby 13 mld zł i spowodowałby utworzenie ok. 12,5 tys. miejsc pracy, np. w obsłudze portowej.

Przypomnijmy, MDW dzięki sieci rzek łączą porty bałtyckie z Morzem Czarnym (E 40) i Morzem Północnym (E 70). W Polsce przebiegają m.in. rzekami Wisłą, Notecią, Wartą. Objęcie polskich części MDW, unijnym programem TEN-T (rozwój unijnych sieci transportowych i energetycznych) oraz programem polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2013-2020, może zapewnić pieniądze na inwestycje w zapuszczone, krajowe, rzeczne szlaki transportowe. A jest w co inwestować.

- Polskie odcinki międzynarodowych dróg wodnych są zaniedbane - zaznacza Zbigniew Ptak, dyrektor biura rozwoju dróg wodnych Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Taki szlak musi spełniać określone klasy żeglugowe, chodzi m.in. o odpowiednie głębokości, system nawigacyjny, śluzy itp. Np. Wisła warunki klasy żeglugowych spełnia tylko na pewnych odcinkach. Wiele fragmentów jest spłyconych. Uda się to wszystko wykonać, ale wedle naszych obliczeń potrzeba około 8,5 mld zł.

Jakie znaczenie mają dla naszego kraju śródlądowe drogi wodne?

- Rozwijająca się polska gospodarka wymaga kolejnych szlaków transportowych - mówi Zbigniew Ptak. - Już teraz pojawiają się problemy z transportem na drogach lądowych kraju. Będą one narastać. Transport kołowy wiąże się z olbrzymimi inwestycjami w sieć dróg, wieloma zagrożeniami. Wzorem Holandii i Niemiec proponujemy przenieść znaczną część transportu towarów z dróg lądowych na szlaki śródlądowe. Bez rozwoju korytarza transportowego Wisły i jej gałęzi, zatrzymany zostanie rozwój portów morskich Trójmiasta.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
LYWYSGRit

REkttjljlMI (gość)

Zgłoś naruszenie treści

zpoznania / Kiedyś wynająłem jacht trochę w ciemno, bo popzerz znajomego i okazało się, że jacht był bardzo stary i załoga nie czuła się w nim bezpiecznie. Zawsze trzeba sprawdzać samemu..

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo