Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja map wojskowych od piątku z "Dziennikiem Łódzkim"

Michał Meksa
Na tych mapach znajdziesz więcej niż na innych. Zaznaczone są m.in. miejsca zapomnianych bitew, zabytki i szlaki turystyczne. Już od najbliższego piątku do "Dziennika Łódzkiego" dołączać będziemy mapy z kolekcji "Atlas wojskowy województwa łódzkiego". Została ona przygotowana przez Wydawnictwo Kartograficzne "Compass". Dzięki tym mapom nasi Czytelnicy zyskają szansę dosłownego wkroczenia na ścieżki historii.

Zadbaliśmy o to, by na dwudziestu mapach, dołączanych do naszej gazety, wyraźnie oznaczone były pola bitew, fortyfikacje, obozy partyzanckie, cmentarze wojenne, muzea, a nawet dawne lotniska wojskowe czy miejsca katastrof lotniczych.

Tereny województwa łódzkiego były bowiem areną wielu historycznych wydarzeń, zwłaszcza w ciągu ostatnich 200 lat. W XIX wieku dochodziło tu do potyczek powstańców z wojskami zaborców. W czasach I wojny światowej miała tu miejsce największa operacja wojskowa na froncie wschodnim. Z kolei II wojna światowa to przede wszystkim słynna bitwa nad Bzurą w kampanii wrześniowej i działalność licznych oddziałów partyzanckich.

Pierwsze mapy, które znajdą Państwo w naszej gazecie, obejmą teren północnej części regionu. Tutaj, pod Dalikowem, podczas powstania styczniowego doszło do bitwy wojsk powstańczych z liczącym 3,5 tys. żołnierzy oddziałem rosyjskim. W bitwie poległo 53 powstańców.

Z kolei w miejscowości Grabów, podczas powstania styczniowego, doszło do potyczki wojsk powstańczych i Rosjan, którzy stacjonowali w miasteczku. Wojska zaborców zostały wyparte z Grabowa i musiały ratować się ucieczką. Miejsca bitew oznaczone zostały na mapach, które trafią w ręce naszych Czytelników.

Ponad pół wieku później, w czasie I wojny światowej, na tych terenach starły się ze sobą armia rosyjska i niemiecka. To tu w 1914 r. przebiegała między nimi linia frontu i tu rozegrała się tzw. operacja łódzka. Najlepszym tego świadectwem są zaznaczone na naszych mapach cmentarze żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.

Jednak najwięcej pamiątek historii, na które natrafić można w tej części regionu, dotyczy bitwy nad Bzurą, która rozegrała się od 9 do 18 września 1939 r. Była to największa bitwa kampanii wrześniowej.

Na naszych mapach zaznaczono miejsca poszczególnych potyczek, a także mogiły polskich żołnierzy poległych w wojnie obronnej. Podczas ich wnikliwego studiowania Czytelnicy dowiedzą się też, w jakich rejonach operowały np. polskie pociągi pancerne i gdzie szukać muzeum bitwy.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki