Jaka będzie zima 2012/2013?. O prognozie pogody z...

Jaka będzie zima 2012/2013?. O prognozie pogody z meteorologiem Piotrem Grygielem [ROZMOWA]

rozm. Mateusz Węsierski

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Piotr Grygiel

Piotr Grygiel ©Archiwum/Tomasz Bołt

Niejedną zimę pamięta, bo czyni wieloletnie obserwacje. Zapisuje je w swoim notatniku. Nakłoniliśmy Piotra Grygiela do podzielenia się z nami swoimi pogodowymi zapiskami. Jaka będzie tegoroczna zima? Jaka była w przeszłości? Czy wydarzyły się przyrodnicze "sensacje"? To wszystko wyjaśnia meteorolog z Jasienia, kaszubskiej wsi w powiecie bytowskim
Piotr Grygiel

Piotr Grygiel ©Archiwum/Tomasz Bołt

Jaka będzie zima 2014/2015? PROGNOZA POGODY na święta Bożego Narodzenia, sylwestra i początek rokuJaka będzie zima 2014? Prognoza pogody na zimę 2013/2014Da się trafnie prognozować pogodę?
Pogoda to jeden nieustanny cykl zmian wielu parametrów fizykochemicznych wzajemnie na siebie oddziałujących. Dlatego nigdy w 100 procentach nie przewidzimy całego spektrum zjawisk, bo nie mają one konkretnego odniesienia w czasie. Próby znalezienia środka w chwili ich rejestrowania dają nam określoną trafność prognozowania na dany moment, na przykład na jutro, pojutrze itd. Stąd przewidujący pogodę naraża się na natychmiastowy zarzut nietrafienia; tym bardziej że na pogodzie "znają się" wszyscy, a sama aura nam tego nie ułatwia.

Jakie ma Pan kwalifikacje?
Moje wykształcenie, w tym meteorologiczne, kontakt z meteorologami, astrologami, znawcami świata przyrody, pasja oraz niewątpliwy dar obserwacji i rejestrowania zjawisk pogody od wielu lat dodają mi odwagi. Pozwalają też na pewne sukcesy w procesie prognozowania.

JAKA BĘDZIE ZIMA 2013/ 2014?Jaki wpływ na nasze życie ma pogoda?
Pogoda ma, z czego zdajemy sobie wszyscy sprawę, bezpośredni i pośredni wpływ na nasze życie. Chcemy wiedzieć, na ile nam w tym pani aura pomoże lub, niestety, zaszkodzi. Ostatnie lata, pomimo rozwoju techniki, coraz bardziej komplikują proces prognozowania. Obserwuję zjawiska nietypowe, o wyjątkowej gwałtowności i, w stosunku do tak zwanych danych wieloletnich, odbiegające od przyjętych norm. Obecny rok również ich nie szczędził.

A jaka będzie tegoroczna zima?
Prognozowanie nadchodzącej zimy opieram na wspomnianym bagażu doświadczeń. Także przysłów i przypowiastek ludowych dotyczących pogody jest bez liku. Ostatnio, nawet te bardziej znane oraz używane, zawodzą. Niemniej pomocniczo zerkam w ich stronę. Bywa, że się sprawdzają połowicznie. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzącą zimę będziemy mieli dość kapryśną. Bliskie jest mi w tym przypadku określenie: trochę zimy, trochę jesieni. Będzie mróz, będzie śnieg, ale i plucha. Sporo nerwów czeka właścicieli stoków narciarskich. W grę wchodzą naśnieżania, a sprzęt często oblodzi. W sumie sezon narciarski nie będzie stracony. Zwłaszcza styczeń prawie w całości będzie zimowy, a i luty "obuj buty". Wcześniej święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok będą miały lekki posmak zimy.

Pewnie czynił Pan obserwacje w poprzednich latach. Jak wyglądały polskie zimy na Pomorzu?
W minionych dziesięcioleciach zimy na Pomorzu przebiegały w bardziej przewidywalny sposób; były mroźne, śnieżne i stosunkowo stabilne, na przykład zima 1978/1979. Między wioskami i zabudowaniami poruszaliśmy się na nartach, także saniami, a tunele śniegowe miały do 2 metrów głębokości. Pamiętam, gdyż akurat tej zimy urodziła mi się córka i w ostatniej chwili (później było to już niemożliwe), z kłopotami, z obawą o przemarznięcie, użyczonym samochodem terenowym przewieziono dziecko, żonę oraz mnie (20 km) ze szpitala do domu. Jechaliśmy 1,5 godziny. W latach 50., 60. i 80. zimy często przysparzały kłopotów, z pomocą przychodziło wojsko, dysponujące pługami lemieszowymi i wirowymi. Najgorsza sytuacja była na odcinkach Kościerzyna - Bytów - Lębork - Wejherowo - Kartuzy (konfiguracja wypiętrzonego krajobrazu), terenie kiedyś zwanym (z powodu ostrych zim) Syberią kaszubską.
1 »

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy to aby nie jakaś konkurencja dla Jasnowidza z Człuchowa?

Nairam (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Co prawda bardziej uczony ale środki i język którymi się posługuje
jest bliski językowi Jasnowidza i innych wróżek.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odśnieżanie

Olaf (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 195 / 123

Po oc jak mi to firma zrobi: www.lukgarden.pl

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odśnieżanie

123peter (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 193 / 178

no to odśnieżajcie
http://www.youtube.com/watch?v=yrMyVg6eaVo

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo