Kolejka będzie nowoczesna

  Kolejka będzie nowoczesna

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nowoczesne, zmodernizowane pociągi zatrzymujące się przy wyremontowanych peronach. Pociąg niemalże wjeżdżający na Główne Miasto. System sterowania ruchem, który pozwoli na kursowanie kolejek częściej niż obecnie. Takie są założenia projektu "Rozwój SKM", który jak zapewnia prezes SKM Andrzej Osipów - ma być zrealizowany przed Euro 2012. Wyłoniony został zwycięzca przetargu na stworzenie studium wykonalności projektu.
  Studium stworzy biuro WYG International Polska, z siedzibą w Warszawie, członek WYG Group, notowanej na londyńskiej giełdzie. Oferta WYG International opiewa na kwotę 957,7 tys. zł (w tym VAT) i była tańsza mniej więcej o połowę od stawek podyktowanych przez trzy inne firmy, które stanęły do przetargu na stworzenie studium.

  Dokumentacja projektu "Rozwój SKM" ma być gotowa za osiem miesięcy.
  Realizacja tego przedsięwzięcia ma kosztować 262 mln zł, połowa będzie pochodzić z Unii Europejskiej. Projekt zakłada m.in. kapitalny remont peronów w Sopocie i Sopocie Wyścigach (co nastąpi w 2009 roku - do końca tego roku ma się zakończyć remont peronu w Gdańsku Oliwie), a następnie na przystankach Gdańsk Politechnika, Wrzeszcz i Żabianka oraz Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana.
  - Wszystkie zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - zapowiada Maciej Lignowski z SKM.

  Udogodnienia dla niepełnosprawnych znajdą się też w 22 pociągach (na 65, którymi kolejka dysponuje), które mają zostać wyremontowane w ramach projektu "Rozwój SKM". Po remoncie te składy będą wyglądały tak samo jak cztery już przebudowane kolejki - będą miały zlikwidowane ścianki działowe i tzw. przedziały służbowe, fotele i malowanie według nowej stylizacji, stojaki na rowery, zamknięte zbiorniki WC.

  Gdy te składy zostaną przebudowane, w rozkładzie SKM pojawią się oznaczenia, które pociągi są przystosowane dla niepełnosprawnych. Dziś takich pociągów SKM ma zbyt mało (tylko siedem), by można było ryzykować wprowadzenie oznaczeń - w przypadku awarii takiego pociągu nie ma szansy zastąpienia go innym składem dostępnym dla niepełnosprawnych.

  Przed Euro 2012 ma zostać otwarty nowy przystanek SKM Gdańsk Śródmieście. Będzie on zlokalizowany pod wiaduktem na al. Armii Krajowej, w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Okopową i Podwalem Przedmiejskim. Tory kolejki zostaną przedłużone o ok. 1800 m.

  Projekt "Rozwój SKM" zakłada też uruchomienie zdalnego systemu sterowania ruchem SKM-ek na odcinku pomiędzy Gdańskiem Gł. a Rumią. Pozwoli to na zwiększenie częstotliwości kursowania do pięciu minut. W styczniu ten system ma rozpocząć funkcjonowanie między Gdynią Gł. a Orłowem.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo