W Gdyni i Sopocie powstanie spis zieleni

  W Gdyni i Sopocie powstanie spis zieleni

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Większy nacisk na dbałość o zieleń położyć chcą samorządowcy z Gdyni i Sopotu. W obu miastach prowadzona będzie w najbliższych latach inwentaryzacja drzew. W Gdyni w niektórych dzielnicach drzewostan już jest policzony.
  - Tak jest w przypadku m.in. Grabówka, Orłowa, Chyloni czy Śródmieścia - wylicza Maura Zaworska- Błaszkiewicz, ogrodnik miasta. - Inwentaryzację będziemy jednak aktualizować. W ciągu najbliższych lat chcemy też sporządzić spis drzew w innych dzielnicach. Prace musimy wykonywać etapami, bo w każdej z tych dzielnic są tysiące drzew. Każde trzeba dokładnie obejrzeć i opisać.

  Pracownicy ogrodnika miasta specjalną uwagę poświęcają kasztanowcom, które atakowane są w ostatnich latach przez pasożyty, trzeba więc je zabezpieczać. Ale nie tylko ten gatunek skorzysta na inwentaryzacji.
  - Niektóre drzewa źle znoszą obecność spalin czy sól stosowaną do posypywania ulic - mówi Jerzy Zając, dyrektor gdyńskiego Urzędu Miasta.

  - Będziemy się zastanawiać, czy ich nie przesadzić.
  W Sopocie program identyfikacji i znakowania drzewostanu trwać ma w latach 2010-2012. Koszty ocenia się na milion złotych, projekt dofinansowany ma być jednak z pieniędzy przekazanych przez Unię Europejską.

  - 60 procent powierzchni miasta pokryte jest terenami zieleni, a znaczna część ulic obsadzona jest starymi drzewami tworzącymi aleje - uzasadnia konieczność realizacji pomysłu Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - W centrum miasta znajdują się również skwery i parki z cennymi, starymi egzemplarzami drzew.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo