Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Wnuk walczy o mieszkanie

  Wnuk walczy o mieszkanie

  Marcin Pszczółkowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Czy wnuk może dziedziczyć prawo najmu do mieszkania komunalnego po swojej babci? Według polskiego prawa - nie. Powód jest prozaiczny. Wnuk czy wnuczka nie są bowiem traktowani jak najbliższa rodzina. Mimo to Rafał Skalski z Elbląga uporczywie walczy z elbląskim magistratem, aby zostać najemcą, a potem wykupić mieszkanie po swojej babci.
  Skalski mieszkał z babcią w należącym do miasta mieszkaniu komunalnym od początku lat 90. Zameldował się w nim w 1997 roku. Kiedy babcia zmarła, urzędnicy nie zgodzili się, żeby został głównym najemcą i nakazali mu opuszczenie lokalu w ciągu 14 dni. - Moja babcia rozpoczęła proces wykupywania na własność swojego mieszkania komunalnego w 2007 r., ale nie zdążyła go zakończyć - mówi Rafał Skalski.

  - Powodem były przedłużające się negocjacje w sprawie wysokości udzielonej bonifikaty. Naszym zdaniem była ona zaniżona o kaucję zwrotną. Kaucję taką wpłaciła kiedyś moja babcia, gdy otrzymała to mieszkanie. Wszystko pewnie by się skończyło pozytywnie, ale na początku 2008 r. babcia nagle zmarła. Tym samym proces wykupu został nagle przerwany. Zostałem sam w mieszkaniu, jednak Urząd Miejski z Elbląga przysłał mi pismo, w którym nakazał zdanie kluczy do Zarządu Budynków Komunalnych i opuszczenie lokalu. Moim zdaniem to oznacza po prostu eksmisję na bruk. Teraz mogę się tylko zastanawiać, gdzie mam się podziać?

  Mimo faktu, że babcia Rafała Skalskiego nie nabyła ostatecznie mieszkania, po jej śmierci mężczyzna chciał w legalny sposób zostać głównym najemcą, a następnie dokończyć proces wykupu. Tu jednak na przeszkodzie stanęły decyzje urzędników i... polskie prawo.
  Urząd Miejski w Elblągu odmówił mu wstąpienie w tzw. stosunek najmu, powołując się na artykuł 691 Kodeksu cywilnego.

  Zgodnie z tym przepisem, najemcami bez problemu mogą stać się współmałżonkowie, dzieci oraz osoby, wobec których świadczony był stosunek alimentacyjny bądź pozostawały we wspólnym gospodarstwie domowym. Wnuków w tej grupie nie ma. Z taką interpretacją przepisów nie zgadza się elblążanin.

  - Mieszkałem w tym mieszkaniu od początku lat dziewięćdziesiątych - twierdzi Skalski. - Opłacałem czynsz i prowadziłem z babcią wspólne gospodarstwo domowe, poza tym byłem tam zameldowany. Spełniam więc część warunków. Mogę zdać to mieszkanie, jednak wtedy urząd powinien mi zapewnić lokal zastępczy w trybie pilnym.

  Jak się dowiedzieliśmy, ostateczna decyzja w sprawie mieszkania komunalnego, które zostawiła babcia Rafała Skalskiego, jeszcze nie zapadła. - Pan prezydent podejmie ją w najbliższym czasie - informuje Piotr Rzepczyński, asystent rzecznika prasowego Henryka Słoniny.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JAKI ZAPADŁ WYROK KONCOWY

  elcia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 134 / 72

  Witam mój partner właśnie jest dokładnie w takiej samej sytuacji ,jestem ciekawa jaki dostał ostateczny wyrok jesli ktos zna odpowiedz to czekam na mejlu moim -mela.k07@wp.pl


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kochanymi wnukami staja sie po smierci babci a za zywota mieszkajac pod jednym dachem nie potrafia n

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

  na bruk z wnukami


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SKANDAL!!!!!!

  fri (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A ci też na bruk, którzy przewijają,karmią,myją,noszą na rękach 4 pie.,a babcia oj trochę waży! Jest młody a daje swój czas i część życia, mieszka tam jest dzień noc (noce bywają trudne) a pracować...rozwiń całość

  A ci też na bruk, którzy przewijają,karmią,myją,noszą na rękach 4 pie.,a babcia oj trochę waży! Jest młody a daje swój czas i część życia, mieszka tam jest dzień noc (noce bywają trudne) a pracować też musi bo emerytura babci nie przekracza 1500zł. netto SUPER PRAWDA!!! Ma iść na bruk za wyręczenie Państwa-OPIEKA NAD OSOBAMI CHORYMI LEŻĄCYMI- Ci ludzie mają zwiększyć ludzi bezdomnych!!!! GRATULUJĘ!!!! Doskonałe prawo........zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo