Codziennik kulturalny - środa, 10 grudnia 2008 r.

  Codziennik kulturalny - środa, 10 grudnia 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na środę? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Obrazy Waldemara Marszałka


  dzisiaj g. 18.00
  Gdańsk, klub Plama, Pilotów 11
  Wstęp wolny.


  Waldemar J. Marszałek to je-den z bardziej cenionych polskich malarzy. Obecnie jest adiunktem II stopnia w gdańskiej ASP i kierownikiem własnej pracowni podstaw grafiki artystycznej. Sztuka Marszałka jest bardzo gdańska. Autor nie osiąga tego efektem wprowadzenia cytatów z historii miasta czy przedstawienia lokalnych pejzaży - po prostu wpisuje się w ciąg gdańskiej inspiracji kulturą antyczną, flamandzką czy włoskim renesansem - w całą europejską wielokulturowość miasta.
  Dzisiaj w klubie Plama odbędzie się wernisaż wystawy jego prac. - Przygotowaliśmy niespodziankę dla twórcy - zapowiada Elwira Twardowska, szefowa klubu. - Jeden z jego obrazów zostanie zaprezentowany na żywo przez aktorów związanych z festiwalem FETA. Wystawa "Nić Ariadny" jest początkiem projektu teatralnego, który będzie można obejrzeć na przyszłorocznym, XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.
  Ekspozycję można oglądać codziennie do połowy stycznia, w g. 9.00-20.00.

  Pokaz slajdów


  19.00
  Sopot, Kawiarnia Bursztynowa, molo
  Wstęp wolny.


  W ramach cotygodniowych spotkań multimedialnych Bursztynowa Fregata zaprezentowana zostanie kolejna digirama (pokaz slajdów cyfrowych), tym razem zatytułowaną "ParestzjeAnastezje". W programie także performance i film autorstwa Pawła Bajerskiego, uzupełniony zdjęciami Darka Smoczyńskiego.

  Kontrabasista


  19.00
  Gdynia, Teatr Miejski, Bema 26
  Bilety: 22 i 28 zł.


  Monodram "Kontrabasista" na podstawie tekstu Patricka Süskinda to tylko pozornie opowieść o muzyku zasiadającym w ostatnim rzędzie orkiestry symfonicznej. Pozornie, bo naprawdę to historia o człowieku wrażliwym, o jego rozpaczliwej samotności i bezsilności. Trochę śmieszna, trochę smutna, trochę zwykła, ale bardzo prawdziwa, bo większość z nas gra w życiu na
  jakimś "kontrabasie"... Na scenie jeden aktor - Dariusz Siastacz.

  Posprzątane


  19.00
  Sopot, Scena Kameralna, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 20 i 30 zł.


  Sztuka"Posprzątane" Sarah Ruhl jest nie tyle o depresji, ile o wychodzeniu z niej, o radości i tańcu, drobnych przyjemnościach, prawdziwej miłości i nieodpartym pożądaniu. Jest także próbą szukania antidotum na bałagan, chaos i śmierć. W spektaklu reżyserowanym przez Giovanny'ego Castellanosa występują. m.in.: Krzysztof Gordon, Dorota Kolak i Maria Mielnikow.

  Afryka w Sopocie


  20.00
  Sopot, Stary Rower, Pułaskiego 15
  Wstęp wolny.


  W sopockim klubie jazzowym Stary Rower muzyka na żywo przeplata się z wieczorami, na których można bawić się przy muzyce już nagranej. Grudniowa środa jest doskonałą okazją, by spotkać się z magią brzmień afrobeatu, reggae i funku. Do tańca zagrają gwiazdy przeszłości i afrykańska nowa fala, czyli m.in. Fela Kuti, Tony Allen, Toni Oye-lana and The Banders, Manu Dibengo, Matata, Geraldo Pino, King Sunny Ade, Awa Klash, Mossa Doubia, Banzu Sounds, Daktaris, Ghetto Blaster.


  Filmy z palmą


  20.30
  Sopot, kino Polonia,
  Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 17 i 26 zł (2 i 4 projekcje).


  "Środy Palmowe" to nowy przegląd Dyskusyjnego Klubu Filmowego Marcello. Jego nazwa nawiązuje do najbardziej prestiżowej - obok Oscara - nagrody filmowej na świecie, Złotej Palmy przyznawanej na festiwalu w Cannes. Co tydzień w Sopocie pokazany zostanie film, który zdobył to wyróżnienie. Czeka nas prawdziwa uczta, zobaczymy m.in. filmy Quentina Tarantino, Roberta Altmana, Nanniego Moretti i braci Coenów. A w najbliższą środę zaprezentowany zostanie włoski dramat "We władzy ojca" w reżyserii Paolo i Vittorio Tavianich z 1977 roku, który oprócz Złotej Palmy zdobył w Cannes także nagrodę FIPRESCI. Film jest wstrząsającą opowieścią o dzieciństwie Gavino Leddy, włoskiego językoznawcy i filologa.

  Baron cygański


  19.00
  Gdańsk, Opera Bałtycka al. Zwycięstwa 15
  Bilety: 20-65 zł.


  "Baron cygański" to napisana z rozmachem operetka Jo-hanna Straussa. Na gruncie operetki utwór ten był nowatorskim, mistrzowskim wręcz posunięciem. Libretto napisał Ignacy Schnitzer w oparciu o nowelę "Saffi" wybitnego węgierskiego pisarza - Maurycego Jokaya. "Baron cygański" to także próba realizacji marzenia Straussa o skomponowaniu opery. Stąd tak rozbudowane i trudne partie wokalne. A także słynny szlagier "Wielka sława to żart"! i melodia walca "Ach, co za blask", które szybko stały się przebojami. W głównych partiach występują: Grzegorz Piotr Kołodziej, Grzegorz Ufnal, Kazimierz Staniucha, Julia Iwaszkiewicz, Anna Fabrello, Paweł Skałuba, Krzysztof Gasz.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo