Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Na godzinach wychowawczych uczą się o... telewizji cyfrowej

Anna Mizera-Nowicka
Nowe technologie mogą być trudne do zrozumienia zwłaszcza dla starszych osób. Uczniowie mieliby przekazywać niezbędne informacje rodzicom i dziadkom
Nowe technologie mogą być trudne do zrozumienia zwłaszcza dla starszych osób. Uczniowie mieliby przekazywać niezbędne informacje rodzicom i dziadkom Archiwum PP
Gdańskie Kuratorium Oświaty zwróciło się do pomorskich szkół z prośbą o przeprowadzenie godziny wychowawczej, poświęconej tematyce... telewizji cyfrowej. Szkolnym dyrekcjom przesłało m. in. prezentacje multimedialne, scenariusze lekcji czy słowniczki pojęć. Część nauczycieli jest tym zdumiona.

- Niezmiernie intryguje mnie, na co ma czas i pieniądze gdańskie kuratorium - napisała do nas jedna z nauczycielek, pani Beata. - Przygotowanie pakietu informacyjnego o naziemnej telewizji cyfrowej i obowiązek przeprowadzania na ten temat zajęć z uczniami na godzinach wychowawczych jest pomysłem na miarę XXI wieku - dodaje z ironią.

W podobnym tonie wypowiada się nie tylko ona. Nauczyciele są zszokowani np. scenariuszem lekcji, w którym jest napisane m.in., że celem szczegółowym jest to, aby po zajęciach uczniowie rozumieli "potrzebę wsparcia osób ze swojego środowiska w przejściu na odbiór Naziemną Telewizję Cyfrową".

Zobacz scenariusz zajęć nt. telewizji cyfrowej, proponowany nauczycielom przez kuratorium

Dziwią ich też wskazania, że w trakcie omawiania tematu mają np. zwracać uwagę uczniów na "konieczność wymiany sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej, obowiązki sprzedawcy w zakresie właściwego sprzętu i możliwość bieżącej oceny przydatności aktualnie posiadanego sprzętu poprzez ocenę jakości odbioru TVP2, a zwłaszcza teletekstu - strona 791."

- Jeszcze bardziej śmieszy mnie zalecenie, że mam przedstawić ten temat nawiązując do dwóch wątków: Roku Solidarności Międzypokoleniowej i zbliżającego się czasu przejścia na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej - mówi jedna z nauczycielek.

Część pedagogów pomysł przekazania szkołom takich prezentacji, chwali. - U nas w szkole zorganizowaliśmy z tej okazji apel, a nie lekcje we wszystkich klasach osobno - zdradza wicedyrektor Gimnazjum nr 33 w Gdańsku. - Skrótowo przedstawiliśmy historię telewizji oraz na czym, mają polegać zmiany. Sądzimy, że nie ma w tym nic złego, że nasi uczniowie mają taką wiedzę i przekażą ją np. swoim dziadkom, dla których nowe technologie mogą wydawać się trudne do zrozumienia.

Kuratorium Oświaty w Gdańsku tłumaczy natomiast, że takie polecenie dostało z ministerstwa, podobnie jak wszelkie materiały informacyjne.

- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zwróciło się z pismem do wszystkich wojewodów, a w konsekwencji do kuratorów oświaty, z prośbą o przeznaczenie jednej godziny wychowawczej w klasach gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych, celem zaznajomienia uczniów z tematem Naziemnej Telewizji Cyfrowej - tłumaczy Grażyna Westerska, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Pragmatyki w gdańskim Kuratorium Oświaty. - MAC w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przesłało materiały dydaktyczne, pomocne nauczycielom w przygotowaniu i przeprowadzeniu takiej lekcji informacyjnej.

W poszczególnych rejonach kraju sygnał analogowy zostanie całkowicie wstrzymany i jedyny możliwy odbiór sygnału telewizyjnego będzie w postaci cyfrowej. W województwie pomorskim będzie miało to miejsce 28 listopada br.

- Celem lekcji nie jest położenie nacisku na pojawiające się w tej tematyce nowe skróty, sposoby kodowania sygnału, omówienie technicznych aspektów NTC, a tylko zasygnalizowanie nadchodzącej zmiany i przeciwdziałanie wykluczeniu osób nieobeznanych z technologią informacyjno-komunikacyjną - tłumaczy Grażyna Westerska.

Zobacz słownik pojęć proponowany nauczycielom przez kuratorium

- Uczniowie mogą być bardzo pomocni w przekazaniu niezbędnych informacji swoim rodzicom, dziadkom, którzy mogą potrzebować wsparcia w tym temacie - dodaje Westerska. - W gospodarstwach domowych znajdują się różnego typu odbiorniki telewizyjne, od najnowszych po dość wiekowe. Zmiana sposobu nadawania sygnału nie wiąże się z potrzebą wymiany telewizorów i anten. O tym chcemy w przystępny sposób poinformować na lekcjach.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki