SOS dla tczewskiego mostu

  SOS dla tczewskiego mostu

  Krystyna Paszkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tczewianie niestrudzenie zabiegają o ratunek dla jedynego w swoim rodzaju mostu wpisanego na listę UNESCO.
  Trzy zachowane autentyczne przęsła pierwszego mostu Tczewskiego z 1857 r. są dzisiaj unikatowym zabytkiem inżynierii o międzynarodowym znaczeniu (poprowadzenie trasy kolejowej wymagało dwóch wyjątkowych mostów przez Wisłę i Nogat) - twierdzi prof. Wieland Ramm z Politechniki Kaiserslautern w Niemczech.

  Już w ten weekend podczas Dni Ziemi Tczewskiej prowadzona będzie społeczna akcja zbierania podpisów, która ma wesprzeć działania Henryka Dempsa, tczewianina mieszkającego w Hamburgu. Wystosował on najpierw petycję, a niedawno apel do Parlamentu Europejskiego, aby ten wsparł remont zabytkowego, unikatowego połączenia.

  Gestorem zabytku (a składa się on z dwóch obiektów - starego mostu z wieżyczkami i mostu kolejowego) jest tczewskie starostwo powiatowe, ale nie stać je na odrestaurowanie obiektu. Jedyną deską ratunku, zdaniem Dempsa, są Unia Europejska i Parlament Europejski. Stąd jego petycja skierowana jest właśnie do tych instytucji.

  - Moja petycja i apel do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej to SOS dla starego i pięknego mostu Tczewskiego - mówi Henryk Demps. - Ten most jest nie tylko niesamowitym symbolem Tczewa, ale i symbolem kultury europejskiej. Przez Amerykańską Społeczność Inżynierską był nazywany Międzynarodowym Historycznym Zabytkiem Inżynierii Cywilnej. Ten pomnik myśli inżynierskiej potrzebuje gruntownej odnowy.

  Zdanie Henryka Dempsa podzielają tczewianie. W akcję zbierania podpisów, by pomóc ratować most, zaangażował się m.in. Józef Golicki, autor okolicznościowej publikacji poświęconej zabytkowi.

  - Będziemy zbierać podpisy na specjalnych listach - wyjaśnia tczewianin. - Każdy, komu bliski jest los mostów, może nie tylko złożyć swój podpis na liście, ale i bezpośrednio zaangażować się w ich zbiórkę. Chętni mogą się kontaktować telefonicznie pod numerem 058 531 11 45 lub 0692 31 13 63.

  Organizatorzy akcji podkreślają, że każdy będzie mógł zajrzeć do dokumentów, jakie zostały wystosowane do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

  Petycja i apel Henryka Dempsa oraz społeczna akcja zbierania podpisów to kolejne inicjatywy zmierzające do pozyskania środków na ratowanie zabytkowego obiektu. W ubiegłym roku zorganizowano specjalną międzynarodową konferencję poświęconą mostom w ich 150-lecie powstania. Starostowie tczewscy od dawna zabiegają o pozyskanie środków na remont zabytkowych mostów. Na razie bez większych efektów. Pomóc w pozyskaniu pieniędzy chciała też grupa tczewian, organizując specjalny happening.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo