Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąsiedzi powiedzą "nie"

Wawrzyniec Rozenberg
Gminy powiatu gdańskiego, Kolbudy i Pruszcz Gd., na granicy których - według wstępnych założeń władz Gdańska - miałaby stanąć spalarnia śmieci, nie chcą zakładu na swojej miedzy. Mieszkańcy Wiślinki i Przejazdowa protestują przeciw budowie obok Oczyszczalni Wschód. Kolbudy nie życzą sobie instalacji w Szadółkach.

W takiej atmosferze, dziś, o godz. 13, w siedzibie Rady Miasta Gdańska przy ul. Wały Jagiellońskie 1, w sali nr 204, nastąpi podsumowanie konsultacji społecznych dotyczących miejsca budowy spalarni. Z sześciu propozycji wybrane mają być dwie. W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego i najbardziej aktywni dyskutanci ze spotkań z mieszkańcami.

Co ciekawe, jak informowaliśmy wczoraj, raporty przygotowane przez inicjatorów budowy spalarni nie uwzględniają protestów społecznych.
Samorząd Kolbud już od dziesięciu lat ponagla władze Gdańska do zamknięcia wysypiska w Szadółkach. Przez ostatnią dekadę Rada Gminy i kolejni wójtowie słali do Gdańska pisma z prośbą o budowę spalarni.

Teraz, gdy pojawiła się szansa na realizację inwestycji, kolbudzianie nie są zadowoleni. Zdaniem Leszka Grombali, wójta tej gminy, rozwiązanie zaproponowane przez Gdańsk jest prowizoryczne, nie do końca przemyślane i niezapewniające efektów ekologicznych. Podobnie myśli Magdalena Kołodziejczak, wójt gm. Pruszcz Gdański.
- Nowoczesne spalarnie odpadów funkcjonują w wielu krajach Europy. W Danii spalanych jest ponad 60 procent śmieci - przekonuje Dariusz Sylwestrzak, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach.

- Nie powinniśmy składować na wysypisku milionów ton odpadów, które można spalić i uzyskać z nich ciepło do ogrzewania mieszkań oraz biur. Budowa spalarni jest istotna ze względów ekonomicznych. Równie ważne są zapowiedzi naliczania wysokich kar przez Unię Europejską za składowanie odpadów nadających się do spalenia. Zrobię wszystko, żeby inwestycja się powiodła. W przeciwnym razie koszty składowania odpadów znacznie wzrosną. Odczują to mieszkańcy całej aglomeracji trójmiejskiej. Optymalne miejsce do budowy spalarni nie zostało jeszcze wybrane. Naszym następnym krokiem będzie wykonanie studium oddziaływania na środowisko dla dwóch alternatywnych lokalizacji: w Szadółkach i obok Oczyszczalni Wschód. Dopiero te opracowania pomogą wybrać miejsce budowy spalarni.
- Spotkania z władzami ZU w Szadółkach nie napawają optymizmem - Janusz Sampolski, sołtys Przejazdowa sąsiadującego z Wiślinką, powątpiewa w dobre intencje władz Gdańska. - Potem może być tylko gorzej. Tak stało się z oczyszczalnią i rafinerią. Dziś wdychamy zapachy z obu firm. Skoro nowoczesna spalarnia nie emituje szkodliwych substancji, może lepiej zbudować ją na terenie elektrociepłowni w Gdańsku?

Sortownia w Szadółkach? Kiepska myśl! Spalarnia jeszcze gorsza!

Leszek Grombala wójt gminy Kolbudy

Dlaczego nie chce Pan budowy spalarni obok Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach, w pobliżu granicy gminy Kolbudy?
Już stworzenie sortowni śmieci w Szadółkach nie jest dobrym pomysłem, zaś budowa spalarni w tym rejonie jeszcze gorszym. W promieniu dwóch kilometrów od wysypiska mieszkają trzy tysiące ludzi i właśnie rozpoczęto budowę kolejnego osiedla dla pięciuset osób.
W promieniu czterech kilometrów jest osiem tysięcy mieszkańców. Plany budowy w najbliższym czasie nowych osiedli udowadniają, że niedługo przybędzie tam dwadzieścia tysięcy ludzi. Oni wszyscy będą mieszkali w smrodzie. Wysypisko cuchnie bowiem na całą okolicę.

Co zatem Pan proponuje?
Wysypisko w Szadółkach należy zamknąć, zrekultywować i zasypać dziesięciometrową warstwą ziemi, by nie zatruwało nikomu życia, nie zaś rozbudowywać o kompostownię i spalarnię. Sortownię oraz zakład spalania można postawić w innym miejscu, na przykład na terenach przemysłowych Gdańska. Nowoczesny zakład utylizacyjny nie emituje podobno nieprzyjemnych zapachów, więc nie będzie nikomu przeszkadzał.

I myśli Pan, że to rozwiąże sytuację raz na zawsze?
Nie do końca. We wstępnych opracowaniach mówi się o spalaniu trzydziestu procent śmieci. Co z całą resztą? Trzeba zbudować spalarnię o większej wydajności. Jestem zwolennikiem budowy spalarni od czasu, gdy dwadzieścia lat temu zobaczyłem podobny obiekt w dzielnicy przemysłowej w centrum Wiednia. Niech jednak samorząd Gdańska nie spycha na okoliczne gminy swoich problemów!

Spalarnia przy granicy Wiślinki i Bogatki? Chybiony pomysł!

Magdalena Kołodziejczak wójt gm. Pruszcz Gd.

Skąd protest gminy Pruszcz przeciwko spalarni? Uważa Pani, że Pomorze nie potrzebuje tego zakładu?
Budowa spalarni śmieci dla województwa pomorskiego jest potrzebna z punktu widzenia racjonalnej gospodarki odpadami. Natomiast jej lokalizacja w pobliżu Oczyszczalni Wschód w Gdańsku, przy granicy z Wiślinką i Bogatką, jest pomysłem wysoce chybionym. Sąsiedztwo Martwej Wisły sprawia, że są to tereny przeznaczone do rozwoju turystyki. Właśnie rozpoczyna się budowa Wielkiej Pętli Żuławskiej, która ma być popularnym szlakiem żeglarskim. Zaledwie dwa kilometry od planowanego miejsca budowy spalarni znajduje się rezerwat przyrody Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej. Okoliczne tereny, znajdujące się już w naszej gminie, to obszary chronionego krajobrazu.

Zatem krajobraz to jedyny argument?
Ciekawe, czy ktoś pomyślał o pieniądzach. Budowa zakładu na żuławskim, podmokłym gruncie, będzie trudna pod względem technicznym i niezwykle kosztowna.

To raczej nie jest zmartwienie gminy, tylko władz Gdańska. Przecież nie Pani będzie płacić za ewentualną inwestycję w pobliżu Wiślinki...
Mieszkańcy tamtych stron mają już sąsiedztwo Oczyszczalni Wschód, rafinerii i składowiska fosfogipsów.
Nie wyrazimy zatem zgody na postawienie im dodatkowo spalarni.
Hektary gruntu przy oczyszczalni ścieków należałoby raczej obsadzić szerokim szpalerem odpowiednio dobranych drzew i krzewów, by chociaż częściowo tłumiły nieprzyjemne zapachy rozciągające się na kilka kilometrów dookoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki