Ofiary nie czekają już na wyrok

  Ofiary nie czekają już na wyrok

  B. Madajczyk- Krasowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jeżeli sędzia sprawozdawca Piotr Wachowicz nie zachoruje na dłużej, to proces w sprawie Grudnia '70 może zakończyć się wczesną wiosną przyszłego roku. Do bezpośredniego przesłuchania pozostało tylko kilku świadków, a zeznania pozostałych będą odczytane. Drastyczne podwyżki cen na artykuły spożywcze, wprowadzone przez komunistyczne władze 38 lat temu, spowodowały strajki w stoczniach i demonstracje na Wybrzeżu.
  Materiały podobne
  Demonstranci w Gdańsku 16 grudnia podpalili m.in. budynek KW PZPR, doszło do starć z wojskiem i milicją. W Gdyni nie było zamieszek, mimo to 17 grudnia urządzono tam masakrę ludności cywilnej. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.

  Rychły koniec procesu w sprawie Grudnia '70 wśród ofiar nie wywołuje już emocji.
  - Bardzo byłem zainteresowany, żeby ten proces się rozpoczął, ale teraz on mnie nie interesuje - mówi Adam Gotner, wówczas sześciokrotnie ranny.

  Rok temu "Polska Dziennik Bałtycki" ujawniła, że proces może rozpocząć się od nowa. Mówił o tym wtedy Wojciech Małek, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie. Informacja ta wzburzyła rodziny ofiar, mieszkańców Wybrzeża i polityków.

  - Ci, którzy wydawali rozkazy i je wykonywali, muszą ponieść odpowiedzialność, nawet jeśli po latach miałaby ona być symboliczna. Dlatego zwrócę się do ministra sprawiedliwości, aby przygotował szybki i precyzyjny raport: dlaczego do tej pory nie doczekaliśmy się sprawiedliwości - mówił premier Donald Tusk w grudniu ubiegłego roku w Gdańsku na konferencji poświęconej wydarzeniom grudniowym.

  Jednak minister sprawiedliwości powiedział nam, że jego resort nie sporządził żadnego raportu. - Napisanie go byłoby ingerencją w niezawisłość sędziowską - podkreślił minister Ćwiąkalski. Przyznał jednak, że rozmawiał z warszawskim sądem, ale głównie o tym, czy chorujący sędzia Wachowicz będzie w stanie kontynuować proces, czy też sąd wyznaczy nowego sędziego.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo