Będzie Gdański Port Jachtowy

  Będzie Gdański Port Jachtowy

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdański Port Jachtowy - tak ma się nazywać rozległy obszar Gdańska, obejmujący tereny przylegające do brzegów Wisły Martwej, od mostu wantowego do Sobieszewa i Wisły Śmiałej.
  We wtorek w Urzędzie Miejskim w Gdańsku zaprezentowano projekt "Program ożywienia ekonomiczno-społecznego obszarów nadbrzeżnych w Gdańsku", zaakceptowany już przez kolegium prezydenta miasta. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz szwedzkiego Kalmaru, partnera Gdańska w realizacji projektu Unii Europejskiej "Południowy Bałtyk 2009".

  - Przez wiele ostatnich lat Gdańsk był odwrócony plecami do morza, gdy chodzi o turystykę i rekreację żeglarską - podkreśla Krzysztof Rudziński, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych UM w Gdańsku. - Projekt, który opracowujemy i zamierzamy realizować, ma na celu stworzenie w Gdańsku dużego i prężnie działającego ośrodka turystyki wodnej.

  Sprzyja temu nadmorskie położenie miasta oraz liczne szlaki śródlądowe, łączące je z Zalewem Wiślanym oraz krajowymi i europejskimi drogami wodnymi. Nasi sąsiedzi skandynawscy - od Danii, poprzez Szwecję, do Finlandii - mają bardzo rozwinięte żeglarstwo. Polska nie oferuje jednak na tyle atrakcyjnych warunków pobytu, żeby skłonić ich do przypływania jachtami do naszych portów. Brakuje nam zaplecza żeglarskiego. I to należy jak najszybciej zmienić .

  Dyrektor Rudziński nie ukrywa, że władze miasta i tutejsze środowisko żeglarskie, podejmując działania na rzecz utworzenia Gdańskiego Portu Jachtowego, wzorują się na podobnych ośrodkach wodnych funkcjonujących za granicą. We Francji jest to centrum żeglarskie w Lorient, w Szwecji - zrewitalizowany i przekształcony w rejon służący turystyce obszar portowy oraz postoczniowy w Kalmarze.

  Nad Wisłą działają przystanie gdańskich klubów jachtowych i kajakarskich oraz stocznie. Trzeba jednak opracować projekt, umożliwiający ujednolicenie infrastruktury żeglarskiej w Gdańsku i zagospodarowanie wszystkich wolnych terenów nadbrzeżnych, z wyłączeniem obszarów ujętych w programie Natura 2000, jak rezerwat "Ptasi Raj" na Wyspie Sobieszewskiej. Grunty należy zaproponować inwestorom, którzy zbudują obiekty służące turystom wodnym.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przekop

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

  Do tego dochodzi jeszcze kanal przez Mierzeje Wislana: www.baltic-ukraine.com/pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo