Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Tablica Solidarności z muru berlińskiego w Gdańsku

  Tablica Solidarności z muru berlińskiego w Gdańsku

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do Archiwum Komisji Krajowej Solidarności w Gdańsku trafiły kolejne, bezcenne eksponaty.
  We wtorek w siedzibie Zarządu Regionu Gdańskiego odsłonięto historyczną tablicę, która w rocznicę Porozumień Sierpniowych (31 sierpnia 1982 roku) zawisła na murze berlińskim.

  Oryginalnie tablica miała wymiary 4 na 4 metry, na żółtym tle wymalowano napis Solidarność. Pod spodem umieszczone były nazwiska osób powiązanych z ruchem demokratycznym i wolnościowym. Do dzisiaj zachowały się jedynie dwa nazwiska - Lecha Wałęsy oraz Martina Luthera Kinga. Reszta tablicy została uszkodzona.

  - Barwy, w jakich utrzymana jest tablica, czyli żółty, czarny i czerwony, mają nawiązywać do kolorów narodowych Niemiec - mówi Mateusz Smolana, archiwista z Archiwum Komisji Krajowej. - Miało to zwrócić uwagę na ówczesną sytuację panującą w Niemczech.

  Ponadto do archiwum od prywatnych kolekcjonerów trafiło prawie 2,5 tys. nowych pozycji książkowych, drukowanych przez wydawnictwa podziemne, w tym dwa białe kruki - książka Tadeusza Bora- Komorowskiego "Armia podziemna" oraz "Kurier z Warszawy" Jana Nowaka Jeziorańskiego. - Oba wydania są bardzo cenne - zapewnia Smolana. - Ostało się jedynie kilka egzemplarzy. Większość została skonfiskowana i zniszczona przez SB.

  W archiwum znajduje się obecnie kilkadziesiąt tysięcy eksponatów - książek, dokumentów, korespondencji i nagrań.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo