Druga umowa o pracę - i co dalej

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ekspert odpowiada czytelnikom
  Podpisałam drugą umowę o pracę na czas określony z tym samym pracodawcą. Kiedy pracodawca będzie miał obowiązek zawrzeć ze mną umowę o pracę na czas nieokreślony?
  Z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wszedł w życie przepis art. 25 kodeksu pracy, zgodnie z którym, jeżeli strony umowy o pracę zawarły poprzednio dwukrotnie umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, to zawarcie kolejnej, trzeciej umowy na czas określony jest równoznaczne w swych skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

  Przepis powyższy jest wzorowany na dyrektywie Rady nr 91/383/EWG z 25 czerwca 1991 r., uzupełniającej środki mające wspierać poprawę bezpieczeństwa i zdrowia w pracy pracowników pozostających w stosunku pracy na czas określony lub w czasowym stosunku pracy, oraz na dyrektywie Rady nr 99/70/WE z 28 czerwca 1999 r.
  dotyczącej Porozumienia ramowego w sprawie umów na czas określony, zawartego przez Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) oraz Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC).

  Należy zaznaczyć, że opisywany mechanizm znajdzie zastosowanie jedynie wówczas, gdy przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2000 r. (I PKN 512/99, OSNAPiUS 2001/13 poz. 439) "przekroczenie jednego miesiąca" w rozumieniu art. 25 kodeksu pracy następuje, gdy przerwa między rozwiązaniem poprzedniej, a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę trwa co najmniej 31 dni (art. 114 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy).
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo