Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  W szpitalach brak personelu i kasy

  W szpitalach brak personelu i kasy

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Mniejsze pomorskie szpitale będą miały spory problem z kontraktami na leczenie pacjentów. Najprawdopodobniej powtórzy się sytuacja z początku tego roku, gdy kontraktów nie miała część poradni.
  Teraz dotyczyć będzie to całych szpitali, a wszystko z powodu znowelizowanych wymagań Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczących m.in. tego, że na oddziale musi być dwóch lekarzy z drugim stopniem specjalizacji. Są też inne warunki, których mniejsze szpitale nie są w stanie spełnić. A jeśli nawet spełnią, to i tak kasy jest mniej, bo wycena 1 punktu za usługę to tylko 51 złotych.

  Straty szpitali idą w miliony złotych.
  Do czarnego scenariusza braku pieniędzy na leczenie pacjentów przygotowuje się już m.in. Szpital Powiatu Bytowskiego. - Chcemy negocjować. Spokojnie, ale rzeczowo, bo w obecnej sytuacji jesteśmy tym słabszym. Przyznaję, że ciężko będzie nam wywalczyć kontrakt w wysokości 55 zł za 1 punkt, a taka jest właśnie optymalna kwota - narzeka Zbigniew Binczyk, dyrektor Szpitala Powiatu Bytowskiego. Głos mu drży, bo wysokość kontraktu to nie jedyne zmartwienie.

  Inne to brak kadry medycznej. Ten problem znany jest od dawna, ale dopiero rozporządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z października tego roku spowodowało, że skończył się czas uników. - Jesteśmy w tej sytuacji, że mamy dwa piony szpitalne, w Bytowie i Miastku. Oddziały u nas dublują się, więc przy negocjowaniu poprzedniego kontraktu wyliczałem liczbę personelu na obu oddziałach jako stan osobowy na jednym.

  NFZ przystawał na takie statystyki. W tym roku nakazali wyodrębnić stan lekarzy w obu miastach i zrobiła się tragedia. Tylko trzy oddziały spełniają warunki: wewnętrzny w Miastku i Bytowie oraz bytowska chirurgia. W pozostałych brakuje personelu, więc grozi nam nieprzyznanie i tak niskiego kontraktu - z trwogą dodaje dyrektor, który w środę wybiera się negocjować lepsze warunki.
  Jeśli nawet mimo braku lekarzy kontrakt zostanie przyznany, to w Bytowie i Miastku brakuje 1,5 mln zł w porównaniu z kontraktem z 2008 roku.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo