28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Tyle złota w całym mieście

  Tyle złota w całym mieście

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nie tylko "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, ale też pewna sala w krużgankach Muzeum Narodowego w Gdańsku jest od niedzieli specjalnie chroniona. Monitoring, alarmy - nic dziwnego, w szklanych gablotach znajdują się bezcenne cuda sprzed wieków - wykonane ze złota, srebra i złoconego brązu: puchary, kubki, kufle, naczynia liturgiczne itd.
  Gdańskie muzeum gromadzi dawne złotnictwo od przeszło 130 lat. W przepastnych magazynach znajduje się prawie 300 eksponatów, z czego na wystawie "Skarby patrycjuszy" pokazano aż 111.
  Gdańskie muzeum miało przed wojną niezwykłe cuda sztuki złotniczej.

  Pod koniec 1944 roku część zbiorów ewakuowano na teren Rzeszy Niemieckiej. Wróciły po wojnie. Druga część, mniej liczna, ale niezwykle cenna, pozostała w Gdańsku zamurowana w Zbrojowni. W lutym 1945 roku przybyła do Gdańska ekipa wojsk sowieckich, pod dowództwem podpułkownika Leontija Denisowa, aby odnaleźć muzealia i dzieła sztuki z gdańskich kościołów. We wrześniu Rosjanie wyjechali, wywożąc do Moskwy odnalezione skarby z muzeum i prawdziwe klejnoty z kościoła Mariackiego. Nie wróciły już do nas.

  - W średniowieczu, w czasach panowania zakonu krzyżackiego, gdańscy złotnicy pracowali głównie dla potrzeb miejscowych - opowiada kurator wystawy "Skarby patrycjuszy" Barbara Tuchołka-Włodarska. - Po powrocie do Korony Gdańsk stał się wybitnym ośrodkiem złotniczym. Dzisiaj srebra ze znakami gdańskiej próby spotyka się w największych muzeach na świecie, w skarbcu rodzinnym ostatnich Hohenzollernów czy na Kremlu.

  W osiemnastowiecznym Gdańsku działało około 40 warsztatów. Większość rzemieślników mieszkała przy trzech ulicach - św. Ducha, Szerokiej i przede wszystkim przy ul. Złotników, gdzie nieruchomości posiadało dziewiętnastu mistrzów złotnictwa. Obok tych legalnie pracujących w mieście, działali jeszcze partacze, czeladnicy, których nazwiska pojawiają się w archiwaliach wyłącznie z powodu wnoszonych na nich skarg.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo