25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Stoczniom dali pół roku

  Stoczniom dali pół roku

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Stoczniom w Gdyni i Szczecinie zostało pół roku budowania statków. Do końca maja ich majątek zostanie podzielony i sprzedany w otwartych przetargach. Przewiduje to specustawa uchwalona przez Sejm. Za jej przyjęciem głosowało 268 posłów, odrzucenia chciało 140.
  - To jest szansa, z której powinniśmy skorzystać - tłumaczył posłom Aleksander Grad, minister skarbu. - Ponowna nacjonalizacja stoczni to droga donikąd. To, co zostało zaproponowane w projekcie specustawy stoczniowej, ma pozwolić na utrzymanie produkcji stoczniowej do czasu zakończenia procesu sprzedaży majątku stoczni, pozwoli sprywatyzować zakłady oraz zaspokoić wierzycieli.
  500 mln - złotych będzie kosztował program osłonowy dla stoczniowców

  Zgodnie z planem rządu ustawa powinna wejść w życie na początku stycznia. Wcześniej musi ją przyjąć Senat i podpisać prezydent Lech Kaczyński. Jeśli ustawa zostanie zawetowana, obie stocznie zbankrutują, ponieważ będą musiały oddać ok. 7 mld zł pomocy publicznej otrzymanej od maja 2004 roku.

  Posłowie PiS alarmują, że forsując ustawę, rząd doprowadził do końca polskiego przemysłu stoczniowego. Chcą odwołania ministra Aleksandra Grada i zgłoszą wobec niego wotum nieufności.
  Co będzie dalej z największymi zakładami w Gdyni i Szczecinie, tego nie wie nawet rząd. Jeśli znajdą się nabywcy na ich majątek, nie ma gwarancji, że będą produkować statki. O takie gwarancje w ustawie zabiegali stoczniowcy podczas wielodniowych negocjacji z rządem. Komisja Europejska w listopadzie wymogła jednak, że majątek stoczni ma zostać sprzedany w nieograniczonych przetargach. Nowi właściciele nie będą musieli zatem kontynuować produkcji stoczniowej.

  Wiarę, iż stocznie będą w przyszłości budować statki, tracą nawet sami stoczniowcy.
  - Nie robię sobie nadziei, że przemysł stoczniowy nadal będzie istniał, bo przede wszystkim w pierwszej kolejności odejdą ludzie z produkcji. Ludzie ruszą na kasę już w styczniu - uważa Roman Jasiński, spawacz w Stoczni Gdynia.
  9 tys.- pracowników stoczni w Gdyni i Szczecinie skorzysta z odpraw
  Zgodnie z ustawą prawo do rekompensat mają wszyscy pracownicy zatrudnieni przed końcem października tego roku. Otrzymają odszkodowania w wysokości: 20 tys. zł dla osób ze stażem pracy do 5 lat, 30 tys. zł (od 5 do 10 lat pracy), 45 tys. zł (od 10 do 25 lat) i 60 tys. zł dla tych, którzy przepracowali więcej niż 25 lat.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo