Polska elektrownia atomowa za pieniądze UE

  Polska elektrownia atomowa za pieniądze UE

  Jakub Mielnik, Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Walka o przyszłość polskiej energetyki wkracza w decydującą fazę. Podkreślił to po spotkaniu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym Donald Tusk: - Walka o ceny energii to najpoważniejsza wojna nowoczesnej Europy.
  Wszystko z powodu pakietu klimatycznego, który forsuje Unia Europejska. Proponowane w nim wyśrubowane regulacje ekologiczne promują rozwój elektrowni atomowych. Rząd Polski grozi zawetowaniem pakietu, jeśli nie zostaną w nim zawarte zapisy, umożliwiające sfinansowanie budowy cywilnych reaktorów atomowych ze środków Unii Europejskiej.

  Goszczący w sobotę w Gdańsku prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który przewodzi Unii, wyjechał z Polski z misją przekonania europejskich partnerów do naszych postulatów.
  Polska, a także kraje bałtyckie, Czechy, Rumunia i Bułgaria obawiają się, że wprowadzenie od 2013 roku wolnego handlu pozwoleniami na emisję CO2 doprowadzi do zapaści opartej na węglu energetyki w całym regionie.

  Sarkozy przywiózł do Gdańska propozycję wprowadzenia okresu przejściowego dla państw Europy Środkowej. Miałaby ona czas do 2016 roku na modernizację nieekologicznych elektrowni.
  Zdecydowany opór Donalda Tuska, którego wspierali szefowie rządów innych krajów nowej Unii, zmusił Sarkozy'ego do ustępstw.

  Francuski prezydent przyjął postulat dostosowania unijnych regulacji ekologicznych do technologii, które są powszechnie dostępne w tej części Europy. Jest także zgoda na przedłużenie okresu przejściowego, w którym Polska ma być wyłączona z surowych regulacji pakietu klimatycznego.

  - Kompromisu wprawdzie nie osiągnięto, ale zrobiliśmy krok we właściwym kierunku - mówił Donald Tusk. - Państwa słabsze ekonomicznie przyjmują współodpowiedzialność za ochronę klimatu, ale państwa bogatsze muszą być z nimi solidarne.
  - Drogi Donaldzie - powiedział z kolei prezydent Francji - to było bardzo pożyteczne spotkanie. Dziękuję za inicjatywę i skłonność do szukania kompromisu. Nie ukończyliśmy jeszcze negocjacji, ale udało nam się uczynić postępy.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo