Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat tczewski: W okolicy Gniewa powstanie biogazownia. Zakład ożywi lokalną gospodarkę? [ZDJĘCIA]

Anna Szałkowska
W przyszłym roku może się już rozpocząć budowa pierwszej w powiecie tczewskim biogazowni zasilanej sieczką kukurydzianą. Obiekt powstanie w okolicy Gniewa. Zakład może ożywić lokalną gospodarkę.

Rolnicza elektrociepłownia biogazowa jest instalacją wykorzystującą do produkcji "zielonej energii" elektrycznej i cieplnej naturalny rozkład substancji organicznej, w tym przypadku kiszonki kukurydzy.

- Rozwiązanie sprzyja redukcji emisji nieprzyjemnych zapachów pochodzących z instalacji wykorzystujących odchody zwierząt czy odpadki z przemysłu rolno-spożywczego - informuje Marcin Kozendra z Centrum Krak z Krakowa, inwestora przedsięwzięcia.

Rolnicza elektrociepłownia biogazowa, o mocy 2 MW, jest instalacją, której szacowany okres eksploatacji ma wynosić około 20 lat. Inwestycja wiąże się z wykorzystaniem około 800 ha powierzchni pól pod uprawę kukurydzy. W samej biogazowni zatrudnienie znajdzie czterech pracowników. W trakcie realizacji inwestycji będzie jednak pracowało około 20-30 osób. Liczba miejsc pracy nie jest w tym przypadku jednak najważniejsza.

- W największym stopniu na jej powstaniu skorzystają miejscowi rolnicy, od których będziemy skupować produkty roślinne - dodaje Marcin Kozendra.

Proces postępowania środowiskowego w związku z powstawaniem biogazowni trwał ponad rok.
- Nie słychać głosów przeciwko powstaniu biogazowni - mówi Wojciech Szulc, wiceburmistrz Gniewa. - W dodatku jest szansa, że będziemy mogli skorzystać z ciepła, które powstaje w procesie produkcyjnym. W pobliżu zaś planowanej biogazowni znajduje się kilka naszych budynków. No i trzeba pamiętać o podatkach.

Biogazownia zlokalizowana w Gniewie ma być wyposażona w najnowocześniejszą technologię do produkcji biogazu. Posiadać będzie szczelne zbiorniki pofermentacyjne, które pozwalają zarówno zatrzymać emisję fetorów, jak i zwiększają produktywność biogazu nawet o 20 proc. Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań instalacja będzie przyjazna nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla okolicznych mieszkańców.

Planowana inwestycja powinna korzystnie wpłynąć na ożywienie lokalnej gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy, zachęcając inwestorów do lokalizowania kolejnych przedsięwzięć w bezpośredniej bliskości biogazowni (biogazownia będzie bowiem mogła dostarczać tanią energię cieplną, poprawiając konkurencyjność korzystających z niej firm).

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki