Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Maleją szanse energetyki wiatrowej na lądzie. Rozwijane będą morskie elektrownie?

Kazimierz Netka
Niepewna staje się przyszłość rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Projekty nowych przepisów przewidują znaczne ograniczenia. Według jednej z propozycji, duże wiatraki będzie można stawiać nawet co najmniej 3 kilometry od zabudowań i skraju lasu. O tych problemach mówiono w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym podczas konferencji regionalnej Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) "Dobry Wiatr dla regionów".

- Jeżeli taki przepis zostałby przyjęty, to prawie nigdzie na lądzie w Pomorskiem nie można by zbudować dużej elektrowni wiatrowej - mówi dr Tadeusz Żurek, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. energetyki. - Pozostanie nam miejsce tylko na Bałtyku.

O zakładaniu farm elektrowni wiatrowych na morzu będzie można dowiedzieć się 10 i 11 października w Sopocie, podczas Konferencji i Targów Offshore. Organizuje je Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przy współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Więcej wiadomości na ten temat można znaleźć na stronie www.offshore.psew.pl .
A warto sięgać po siłę wiatru. Z tego odnawialnego źródła energii chętnie korzysta świat.

- Najwięcej turbin wiatrowych instalowanych jest w Chinach, Indiach i USA - mówił Krzysztof Prasałek, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), które jest głównym organizatorem konferencji. - W Pomorskiem energetyka ta rozwija się szybciej, niż się spodziewano. Przewidywano, że w 2015 roku moc elektrowni wiatrowych na lądzie będzie miała łącznie 250 megawatów, a już teraz jest więcej.

Według PSEW, wielkość instalacji w Pomorskiem nie jest imponująca - zaledwie 246 MW zainstalowanej mocy w 27 obiektach. Ta druga liczba oznacza, że na szczęście system nie jest "zaśmiecony" używanymi wiatrakami, które zalewają Polskę. Ze względu na znakomite warunki wietrzności i stosunkowo dobrą infrastrukturę energetyczną województwo jest bardzo atrakcyjne inwestycyjnie i naturalnie predysponowane do rozwoju tego sektora OZE. Wg opracowania Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) potencjał ekonomiczny energetyki wiatrowej w Pomorskiem wynosi około 10 tys. MW.

Warto zaznaczyć też, że w województwie powstają nie tylko nowe farmy wiatrowe, ale region czerpie też wymierne korzyści z towarzyszącego energetyce wiatrowej rozwoju gospodarczego. Wg raportu E&Y "Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce" w latach 2012 - 20 łączna wartość środków, które zostaną zainwestowane w Polsce może sięgnąć około 23 mld zł. Znacząca część środków może zostać zainwestowana właśnie w woj. pomorskim. To właśnie w trójmiejskich stoczniach powstają przecież podzespoły do budowy farm wiatrowych - wynika z materiałów, które przekazał nam Piotr Biniek, rzecznik prasowy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki