Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Solidarność rozwiązaniem dla problemów świata

  Solidarność rozwiązaniem dla problemów świata

  Dariusz Szreter, Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Różne doświadczenia walki wpływają na różny punkt widzenia - to stwierdzenie Lecha Wałęsy można uznać za motto dyskusji podczas piątkowych obchodów 25 rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla przywódcy Solidarności. Z tej okazji odwiedziło go czworo innych noblistów.
  Wzięli oni udział w Forum Młodych, a także w dwóch spotkaniach, podczas których przedstawiali oni swoje recepty na przeciwdziałanie głównym zagrożeniom, z jakimi zmaga się świat.

  Z piątki goszczących w Gdańsku noblistów dwóch można uznać za spełnionych, dwoje ma jeszcze długą drogę do realizacji swoich celów, a piąty... tu sprawa jest trudniejsza. Ale po kolei. Tymi spełnionymi są Wałęsa i de Klerk, choć każdy na inny sposób. Wałęsa został triumfatorem bezapelacyjnym, doprowadził do upadku starego systemu politycznego, a w nowym został prezydentem. To wyjątkowy przywilej od losu. Zauważył to zresztą w charakterystyczny dla siebie przewrotny sposób.

  - Na początku rewolucji była nas garstka. Stocznię do strajku poderwał właściwie jeden człowiek. Siedzi tu na sali naprzeciwko. To Jurek Borowczak. Ja to podjąłem i patrzcie, on jest tam, gdzie był wtedy, a ja mam Nobla. Z wami też tak będzie - mówił do młodzieży oklaskującej w tym czasie Borowczaka, który wstał, by się pokłonić.

  Frederik Willem de Klerk, ostatni biały prezydent RPA - przeciwnie, w 1995 r. oddał władzę czarnej większości w imię zrównania szans politycznych i wynagrodzenia krzywd przeszłości. To ostatnie sformułowanie znalazło się w podpisanej przez niego nowej konstytucji RPA. I choć sam przyznał, że pod obecnymi rządami Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) zdarza się, kiedy to "wynagradzanie" przemienia się w dyskryminację przedstawicieli dawnej warstwy uprzywilejowanej (w celu ich obrony powstał m.in. związek zawodowy "Solidarity"), de Klerk bronił swojego kraju.

  Na pytanie, czy nie żałuje doprowadzenia do przemiany, w wyniku której zatriumfował chaos i przemoc, odpowiedział, że to zbyt czarny obraz RPA. Następuje demokratyzacja i jest duża szansa, że w najbliższych wyborach opozycja przejmie część władzy od niepodzielnie rządzącego krajem już kilkanaście lat ANC. Rząd zdaje sobie też sprawę, że rosnąca przestępczość jest nie do zaakceptowania i podejmuje zdecydowane środki, żeby temu zaradzić. Przed Mundialem 2010 szkolone są tysiące policjantów. Chwalił też sytuację gospodarczą RPA, która z dostarczyciela surowców staje się znaczącym producentem.

  - Na eksporcie samochodów zarobiliśmy w ubiegłym roku tyle samo, co na sprzedaży złota - chwalił się.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  matka stocznia umiera a bolek sie bawi skandal

  jozef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  matka stocznia umiera a bolek ze swoja banda baluja hanba kto ma honor nie poszedl czarna pantera dziala jak ktos nie wie co to znaczy czarna pantera to platfusy sladu...rozwiń całość

  matka stocznia umiera a bolek ze swoja banda baluja hanba kto ma honor nie poszedl czarna pantera dziala jak ktos nie wie co to znaczy czarna pantera to platfusy sladu nie zrobi krew wypije gorsi od czerwonego smoka hanbazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo