Grabowski najlepszy w klasie Laser

Patryk Kurkowski
Przemysław Miarczyński tym razem był drugi
Przemysław Miarczyński tym razem był drugi Tomasz Bołt
Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) został wicemistrzem Polski w klasie RS:X mężczyzn, mimo że był najszybszy w wyścigu medalowym. Brązowy medalista tegorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie musiał uznać wyższość klubowego kolegi 18-letniego Pawła Tarnowskiego.

Popularny "Pont" w trakcie zmagań miał jednak problemy ze zdrowiem. Ze względu na zatrucie pokarmowe Miarczyński nie wystartował jednego dnia, w efekcie ominęły go dwa wyścigi. Już wtedy doświadczony żeglarz właściwie stracił miejsce na wygranie złotego medalu.

Dla Tarnowskiego to kolejny etap przygotowań do nadchodzących wielkimi krokami mistrzostw świata juniorów, które odbędą się w Tajwanie. 18-letni zawodnik w lipcu został mistrzem kontynentu w swojej kategorii wiekowej.

Ale przy okazji mistrzostw Polski w klasach olimpijskich w gdańskim Centrum Galion w Górkach Zachodnich i tak najwięcej mówiło się o Macieju Grabowskim. Zawodnik Stali Gdynia po raz 15. w karierze zdobył złoty medal, a po raz czternasty w klasie Laser. To wielki wyczyn doświadczonego 34-letniego zawodnika, zwłaszcza że po pierwszych wyścigach gdynianin zajmował dość odległe szóste miejsce w klasyfikacji.

O końcowym sukcesie Grabowskiego zadecydował wyścig medalowy, w którym był pierwszy. Ówczesny lider Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin) wypadł słabo i dopłynął do mety jako szósty, wskutek czego zdobył "tylko" srebrny medal.

O tym, że obrona mistrzowskiego tytułu nie jest łatwa przekonała się większość mistrzów. Tej sztuki dokonali - Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (Sejk Pogoń Szczecin i AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 470 kobiet, Piotr Ogrodnik i Piotr Chorob (Horn Kraków) w klasie 470 oraz Piotrowi Kuli (BTŻ Biskupiec) w Finn.

W rozegranych w Gdańsku mistrzostwach zabrakło dwóch znanych postaci. Ze względu na chorobę w zawodach nie wystartowała Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która w sierpniu zdobyła brązowy medal w igrzyskach olimpijskich w Londynie. W regatach nie wziął też udział Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), gdyż osiem dni temu został ojcem.

Pod nieobecność Klepackiej w klasie RS:X kobiet znakomicie wypadły zawodniczki SKŻ Ergo Hestia Sopot. Mistrzynią Polski została Małgorzata Białecka a na najniższym stopniu podium stanęła Maja Dziarnowska. Sopocianki przedzieliła Kamila Smektała z YKP Warszawa.

Ogółem w gdańskich Górkach Zachodnich rywalizowało 177 żeglarzy, rozegrano 66 wyścigów.