Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura zbada pozwolenia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na wycinkę drzew

Marek Adamkowicz
Tomasz Bołt / Dziennik Bałtycki
Wraca temat odwołania pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, dr. Mariana Kwapińskiego. Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Badane mają być decyzje administracyjne z lat 2010-2012, w których zezwalano na wycinkę drzew na terenach objętych ochroną konserwatorską.

- Obecnie jesteśmy na etapie weryfikacji materiałów - informuje Barbara Sworobowicz, rzeczniczka gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej. - Należy podkreślić, że badamy sprawę, a nie prowadzimy postępowania w odniesieniu do konkretnej osoby.

Od personaliów nie da się jednak uciec. Wiadomo, że działania prokuratury nastąpiły po złożeniu przez wojewodę pomorskiego Ryszarda Stachurskiego wniosku do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Stwierdzono w nim "podejrzenie przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku".

Były konserwator wojewódzki Marian Kwapiński zapewnia, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Uważa, że cała sprawa ma drugie dno, przez co nie tylko został odwołany ze stanowiska, ale też pojawiło się doniesienie do CBA.

- W moim odwołaniu nie chodziło o to, czy w jakiś sposób naruszyłem prawo, czy nie, lecz o odmówienie wojewodzie wykonania polecenia służbowego - przekonywał na początku września Marian Kwapiński. - Wojewoda Ryszard Stachurski chciał, żebym zwolnił z pracy człowieka, który, jak twierdzi, wydał nieprawidłową decyzję. Według pana wojewody urzędnik WUOZ naraził Skarb Państwa na straty, gdyż nie naliczył opłat za wycinkę drzew na jednej z posesji w Gdańsku.

Chodziło o usunięcie 14 śliw mirabelek oraz jednej brzozy, która - jak podkreśla były konserwator - niszczyła zabytek; jej korzenie wrastały w fundamenty budynku.

Marian Kwapiński dodaje, że zbadał sprawę wspomnianych wycinek i stwierdził, że decyzja jego urzędnika została wydana zgodnie z prawem. Według Kwapińskiego, nie było podstaw do naliczania tzw. opłaty środowiskowej za usunięte drzewa.

- Odnośnie opłaty środowiskowej wojewoda źle ocenił sprawę - uważa były konserwator. - Wspomniana opłata jest bowiem formą odszkodowania za szkody wyrządzone naturze, tymczasem w przyrodzie występują też "chwasty". Takimi mogą być albo drzewa, które zagrażają życiu lub mieniu, albo samosiejki, np. drzewka owocowe. Dlatego zanim podejmie się decyzję w sprawie opłat za szkody trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście one występują. Uważam, że w przypadku, o którym mówimy, takiej szkody nie ma.

Marian Kwapiński jest zdania, że gdyby wojewoda pomorski miał zastrzeżenia do decyzji o wycince drzew, powinien był zwrócić się do generalnego konserwatora zabytków, który jest instancją odwoławczą. Tego jednak nie zrobił.

Zarówno Urząd Wojewódzki jak i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku nie chcą komentować informacji o śledztwie prokuratury. Obie instytucje czekają na wynik postępowania.


W oczekiwaniu na wyniki ministerialnej kontroli WUOZ

Działalność Mariana Kwapińskiego na stanowisku pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków wzbudzała, zwłaszcza w ostatnich miesiącach urzędowania, liczne kontrowersje.

Głośny był wniosek posła Jerzego Borowczaka z września ub.r., w którym domagał się odwołania konserwatora ze stanowiska. Przemawiać za tym miała lista 21 przypadków, w których doszło - zdaniem parlamentarzysty - do zaniedbań w działalności WUOZ.

Marian Kwapiński uznał zarzuty za bezpodstawne, jednak w maju tego roku doszło do ministerialnej kontroli WUOZ. Jej ostateczne wyniki nie dotarły jeszcze do gdańskiego urzędu i dopóki to nie nastąpi, były konserwator nie chce komentować sprawy.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki