Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek UCK przejmuje Szpital Studencki w Gdańsku. Co się zmieni dla pacjentów?

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Szpital Studencki w Gdańsku
Szpital Studencki w Gdańsku G.Mehring/Archiwum DB
Zgodnie z porozumieniem podpisanym pod koniec lipca br. między Politechniką Gdańską - właścicielem budynku przy alei Zwycięstwa 30, Urzędem Marszałkowskim, który prowadził tu medyczną działalność, oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, od poniedziałku Szpital Studencki w Gdańsku funkcjonować będzie pod szyldem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Dla pacjentów oznacza wiele istotnych zmian, które nie do końca są jeszcze znane, ponieważ profil szpitala zależy tak naprawdę od Pomorskiego Oddziału NFZ. W styczniu 2011 roku Studencki stracił kontrakty z NFZ na chirurgię jednego dnia oraz na kardiologię, bez których nie był w stanie samodzielnie przetrwać. 15 października tego roku okaże się, czy NFZ przyzna mu kontrakt na prowadzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

- Przejmujemy Szpital Studencki od uczelni i likwidujemy w nim izbę przyjęć, pacjenci internistyczni będą tu przyjmowani za pośrednictwem naszego SOR - zapowiada Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora UCK ds. medycznych. - Nie ma bowiem co liczyć na to, by pomorski NFZ zgodził się finansować izbę przyjęć w dwóch miejscach, a UCK na to nie stać.

Oddział chorób wewnętrznych staje się częścią Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii. 30-łóżkowa interna w Studenckim na pewno będzie funkcjonować do końca tego roku, jego dalszy los zależy od pomorskiego funduszu. Na razie będą tu kierowani chorzy w lżejszych stanach, z ustaloną diagnozą.

Jędrzejczyk nie ukrywa - UCK ma problem z pacjentami leżącymi długo, którzy blokują "ostre" łóżka, dlatego dwa piętra szpitala, w sumie około 60 łóżek, chce przeznaczyć na tzw. opiekę długoterminową.

Problem w tym, że potencjalny zwycięzca w konkursie NFZ na ZOL (o kontrakt taki stara się również Pomorskie Centrum Traumatologii) może liczyć na finansowanie tylko 17-20 tego typu łóżek, co z resztą - na razie nie wiadomo. Możliwe, że do Studenckiego przeniosą się, i to nie tylko z UCK, oddziały innych specjalności. Dyrekcja UCK nie wyklucza przeniesienia tu np. rehabilitacji, która w Studenckim świadczy już usługi ambulatoryjne.

Zmiany czekaj ą też przyszpitalne przychodnie. W Studenckim nadal będą dyżurować całodobowe ambulatorium chirurgiczne oraz poradnia okulistyczna (w dniach i godzinach jak do tej pory). UCK przymierza się też do uruchomienia w Studenckim nocnej i świątecznej opieki w zakresie porad internistycznych.

Większość poradni specjalistycznych, jak kardiologiczna, neurologiczna czy laryngologiczna, zostanie natomiast wchłonięta przez UCK i połączona z poradniami, które już tu funkcjonują. Jak zapewnia dyrektor Jędrzejczyk - pacjenci tylko na tym skorzystają, bo w UCK będą mieli na miejscu o wiele lepszą bazę diagnostyczną. Zarejestrowanych już pacjentów przejmą w UCK dwie poradnie kardiologiczne. Dyrekcja UCK chciałaby za to utworzyć w Szpitalu Studenckim Uniwersyteckie Centrum Profilaktyki, m.in. z medycyną pracy.

O przejęciu Studenckiego przez GUMed mówiło się już od kilku lat. Podczas swojej pierwszej kadencji rektorskiej prof. Janusz Moryś podpisał nawet w tej sprawie list intencyjny z Janem Kozłowskim, ówczesnym marszałkiem województwa. Politechnika Gdańska, w której Urząd Marszałkowski prowadził szpital, gotowa była oddać go w zamian za działkę na Dolnym Mieście, na której stoi dawny szpital im. Kieturakisa. Z tamtej transakcji jednak nic nie wyszło.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki