Brakuje 80 łóżek dla mam

  Brakuje 80 łóżek dla mam

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Blokady przyjęć na porodówkach w gdańskich szpitalach. Niedobór lekarzy ginekologów i neonatologów w terenowych placówkach. Sypiąca się ze starości aparatura monitorująca stan zdrowia kobiety ciężarnej i jej dziecka. Tak wygląda rzeczywistość na pomorskich oddziałach położniczo-ginekologicznych.
  Nasz środowy tekst na ten temat i rozmowa z prof. dr. hab. Krzysztofem Preisem, wojewódzkim konsultantem w tej specjalności, wzbudziły uzasadniony niepokój naszych czytelników. Możliwość odesłania z wybranego oddziału czy perspektywa wędrówki od szpitala do szpitala w poszukiwaniu wolnego miejsca szczególnie przeraziła pary, które rodzicami mają zostać w niedalekiej przyszłości.

  - Nie mam dla nich optymistycznych wiadomości - martwi się dr Anna Legan, wojewódzki inspektor ds.
  położnictwa i ginekologii. - Nie sposób zapisać się na poród "w kolejkę", bo nie da się dokładnie przewidzieć jego terminu. Najlepiej więc przed wyjazdem do szpitala sprawdzić telefonicznie, czy szpital nie jest przypadkiem "zablokowany".

  Największy tłok panuje w Trójmieście - w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim oraz w Specjalistycznym Szpitalu na Zaspie. Trzecią placówką, która bije rekordy pod względem liczby porodów, jest Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. Powód?

  Te oddziały i pracujący w nich lekarze cieszą się największym zaufaniem pacjentek. Do kolejnej placówki - szpitala "Kliniczna" - trafiają najbardziej skomplikowane przypadki, w których niezbędna jest pomoc najwyższej klasy specjalistów. - Te oddziały są najbardziej przeciążone - twierdzi dr Legan.

  Kobiety, które nie chcą rodzić "w tłoku", szukają bardziej intymnego miejsca, często wybierają na miejsce urodzenia szpital w Pucku. W odróżnieniu od kilku innych placówek terenowych, na tamtejszym oddziale nie brakuje jeszcze ginekologów. Atmosfera jest tam za to niezwykle przyjazna i pracują w nim świetne położne.

  Kto ma pieniądze, decyduje się na poród w prywatnym szpitalu Swissmed. Aktualnie kosztuje on 5 tys. zł. Jeszcze niedawno przyszła mama mogła zapewnić sobie opiekę wybranego przez siebie lekarza, umawiając się z nim w prywatnym gabinecie. Ginekolog prowadził ciążę, po czym przyjeżdżał do szpitala i odbierał poród.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo