28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Nowatorów jak nowa

  Nowatorów jak nowa

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Do 30 września 2009 r. przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Budowlanych i Nowatorów oraz odcinek ul. Nowatorów biegnący od tego skrzyżowania do Banina.
  - Musimy dotrzymać tego terminu, bo inaczej zablokujemy rozbudowę lotniska w Rębiechowie - mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

  Obecny stan ul. Budowlanych i Nowatorów jest utrapieniem zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i dla pracowników wielu firm, które w ostatnich latach lokowały się w tym rejonie.

  - Ulice są nieoświetlone, co przy tak dużym natężeniu ruchu jest niebezpieczne i skandaliczne - żali się pani Marta, zatrudniona w jednej z hurtowni zlokalizowanej przy ul. Budowlanych. - Z powodu braku sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Budowlanych i Nowatorów tworzą się gigantyczne korki. W okresie zimowym gołoledź na drogach jest normą.

  Mieczysław Kotłowski zapowiada, że już wkrótce skończą się problemy kierowców w tym rejonie.
  - Umowę na przebudowę ulicy Nowatorów oraz skrzyżowania już podpisano, teoretycznie wykonawca mógłby już dziś wejść na plan budowy - mówi dyrektor. - Prace może jednak opóźnić nadejście ostrej zimy.

  Oprócz położenia nowej nawierzchni, poprawiona zostanie geometria ul. Nowatorów, powstaną zatoki dla autobusów (w tej chwili zatrzymują się one na jezdni, blokując ruch i powodując korki), postawione zostaną latarnie, wybudowana będzie ścieżka rowerowa. Niestety, ulica Nowatorów nie będzie poszerzona.

  Nie wiadomo jeszcze, czy na skrzyżowaniu Budowlanych i Nowatorów zostanie zamontowana sygnalizacja świetlna. Jak mówi Kotłowski, ta sprawa jest jeszcze dyskutowana z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

  Na razie nie będzie przebudowywany odcinek od ul. Słowackiego do skrzyżowania Budowlanych z Nowatorów. Plany zakładają w przyszłości stworzenie na tym odcinku drogi dwupasmowej.
  Na całość prac związanych z przebudową ul. Budowlanych i Nowatorów zarezerwowano - na lata 2009 i 2010 - 45 mln zł w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gdańska.

  Inwestycja w te ulice wiąże się nie tylko z tym, że problem z dojazdem do pracy mają hurtownicy. Chodzi przede wszystkim o to, że gdy rozpocznie się budowa drugiego terminalu pasażerskiego w Rębiechowie i zamknięty zostanie fragment ul. Słowackiego, dojazd do lotniska będzie się odbywać właśnie ulicami Budowlanych i Nowatorów.

  Decyzja o zamknięciu fragmentu ul. Słowackiego wywołuje niepokój mieszkańców Banina i Rębiechowa. Boją się, że zostaną odcięci od Gdańska. W listopadzie blokowali ulicę Słowackiego.
  Tymczasem władze Gdańska zapewniają, że mieszkańcy nie mają się czego obawiać. Marcin Szpak, wiceprezydent Gdańska, mówi, że najpierw przebudowana będzie ul. Nowatorów i skrzyżowanie z Budowlanych, a dopiero potem zostanie zamknięta ul. Słowackiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo