Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Uczą na sprzęcie za ćwierć miliona

  Uczą na sprzęcie za ćwierć miliona

  Kamila Bucholz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku trwa kolejna wymiana sprzętu. Tym razem w pracowni gastronomicznej. Trafiły tu m.in. nowoczesny piec konwekcyjno-parowy i wyparzarko-zmywarka. Wartość wszystkiego to ok. 29 tys. złotych.
  Malborskie CEZ jest wyjątkową placówką wśród tego typu ośrodków w naszym województwie. Młodzież odbywa tu praktyki aż w ośmiu zawodach. By nadążać za wymaganiami przyszłych pracodawców, centrum poprawia bazę do nauki uczniów. I nic za to nie płaci.

  Pieniądze na zakupy otrzymuje z programu Ministerstwa Edukacji Narodowej dla ośrodków egzaminacyjnych. Bo CEZ, oprócz tego, że odbywają się w nim praktyki, jest też miejscem, do którego na egzaminy zawodowe przyjeżdżają uczniowie z całego województwa.


  - W ciągu dwóch lat na doposażenie naszych pracowni MEN przeznaczył około 250 tys. zł - mówi Waldemar Kuliński, dyrektor CEZ w Malborku. - Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki czemu nie musimy przechodzić przez przetargi. Dostawcy urządzeń sami je podłączają i szkolą naszych nauczycieli z zakresu obsługi.

  Do tej pory za pieniądze z MEN udało się wyposażyć m.in. pracownię komputerową za prawie 88 tys. zł. Najwięcej kosztowały zakupy do pracowni techników elektroników - 92 tys. zł. Zostały zakupione najwyższej klasy systemy mikroprocesorowe, układy scalone, nowoczesne narzędzia.

  - Teraz uczniowie mogą pracować na najlepszych maszynach. Potem, od czerwca do sierpnia, kiedy zdają tutaj zewnętrzny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, czują się pewniej, bo znają te pomieszczenia i sprzęt. Dzięki temu możemy poszczycić się bardzo wysoką zdawalnością, która jest zawsze powyżej średniej w kraju - dodaje Waldemar Kuliński.

  Z Pomorza
  CEZ w Malborku prowadzi praktyki w zawodach: kucharz małej gastronomii, monter-elektronik, monter-mechanik maszyn i urządzeń, ślusarz, elektryk, technik elektryk, technik elektronik oraz technik mechanik. Tutaj uczniowie z całego województwa kierowani są przez swoje szkoły na zewnętrzne egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, popularne "dyplomy".

  Ośrodek Egzaminacyjny przy CEZ zapewnia sale i urządzenia, egzaminatorzy poszczególnych specjalizacji powoływani są z całej Polski.

  Poza tym w CEZ działa także Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, do którego na miesiąc, tym razem teoretycznej nauki swojego zawodu, trafiają uczniowie z klas wielozawodowych, m.in. z Kościerzyny, Dzierzgonia, Sztumu czy Nowego Dworu Gd.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo