Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Jaka jest przyszłość morskiej energetyki wiatrowej?

Jacek Klein
Morskie farmy wiatrowe to na polskich wodach Bałtyku dopiero przyszłość. Projekty ich budowy są we wstępnej fazie. Znacznie bogatsze doświadczenia w tej dziedzinie mają nasi zachodni sąsiedzi. Polskie firmy z powodzeniem mogą z tamtejszymi nawiązać współpracę w morskiej energetyce wiatrowej. Tym bardziej że wiele z nich ma już pokaźne doświadczenie jako podwykonawcy i poddostawcy komponentów dla tego typu kompleksów siłowni energetycznych.

W Sopocie, na konferencji "Morska energetyka wiatrowa - perspektywy współpracy polsko-niemieckiej", przedstawiciele biznesu i naukowcy z obu krajów rozmawiali o możliwościach kooperacji i wzajemnym udziale w energetycznych przedsięwzięciach tego typu.

Poruszano m.in. tematykę intensyfikacji kontaktów środowiska przedsiębiorców i instytucji naukowych, współpracy przy opracowywaniu i implementacji nowych technologii, które są i mogą być rozwijane przy okazji projektów offshore w energetyce. Współpraca może się okazać korzystna, tym bardziej że w nadchodzących latach do wykorzystania mają być spore fundusze pochodzące z Unii Europejskiej.

- To europejski program "Horizon 2020" finansowania rozwoju nowych technologii - mówił Andrzej Słowiński, kierownik CENERG Centrum Integracji Badań Energetycznych. - "Horizon 2020" to propozycja działań dla wzmocnienia globalnej pozycji Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych. Zgodnie z założeniami programu, przewidziano na to 80 mld euro.

Jako przykład wydajnej współpracy nauki i biznesu pokazywano inicjatywę badawczą Research at Alpha Ventus, realizowaną w Niemczech. W jej ramach powstały m.in. testowe farmy wiatrowe na Morzu Północnym, dzięki którym firmy i naukowcy mogą sprawdzać w praktyce nowe rozwiązania z zakresu hydrotechniki, aerodynamiki, wytrzymałości materiałów itp.

Polskie firmy i instytucje też mają chęć wykorzystać możliwości, jakie niesie rozwój energetyki wiatrowej. Morskie Centrum Ekoenergii i Ekosystemu, powołane do opracowywania nowych technologii, pozwalających na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, podpisało list intencyjny o współpracy ze Stocznią Gdańsk, której spółka GSG Towers ma doświadczenie w budowie elementów siłowni wiatrowych.

Do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wpłynęło już około 60 wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla morskich farm wiatrowych. - Decyzje otrzymało kilku wnioskodawców, na budowę elektrowni o łącznej mocy około 4500 megawatów.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki