Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Odnowią rezerwat "Kręgi Kamienne"

  Odnowią rezerwat "Kręgi Kamienne"

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nowe ogrodzenie, ławeczki, tablice informacyjne, kosze na śmieci, nowa wiata dla grup zorganizowanych, utwardzenie parkingu przed bramą oraz nowy domek kustosza. Tak ma wyglądać już w przyszłym roku rezerwat "Kręgi Kamienne" w Odrach, gm. Czersk.
  Wszystko oczywiście z myślą o turystach, którzy zafascynowani są cmentarzyskiem kurhanowym, pozostawionym przez Gotów, którzy na te tereny przywędrowali w I-III wieku naszej ery.
  Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że jest to skupisko 12 kręgów ułożonych zgodnie z porami roku. Niektórzy uważają, że był to kalendarz Gotów lub ich obserwatorium astronomiczne.

  Obszar 17 hektarów jest największym w Europie skupiskiem kręgów i drugim na świecie po angielskim Stonehenge. Odrzańskie kręgi i znajdujące się obok kurhany są grobowcami, w których archeolodzy w ciągu prawie stu lat badań odkryli ok. 750 pochówków.

  Miejsce to odwiedzają także bioenergoterapeuci oraz radiesteci, którzy umieszczonym centralnie w kręgu głazom, tzw. stellom, przypisują źródło pozytywnej, ale też i negatywnej energii. Ciekawostką jest także fakt, że głazy obrastają niezliczone gatunki mchów i porostów, a niektóre z nich można spotkać tylko w krajach skandynawskich.

  Uatrakcyjnienie rezerwatu będzie możliwe dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Gmina na ten cel otrzymała 300 tys. złotych. Cały koszt remontu wyniesie 420 tys. zł. Brakująca kwota jest już zapisana w przyszłorocznym budżecie gminy. Wydaje się więc, że zatwierdzenie tego wydatku przez radnych będzie tylko formalnością.

  - Przyznana dotacja pozwoli nam także na wydanie profesjonalnego folderu o rezerwacie - dodaje Przemysław Biesek, sekretarz Gminy Czersk.
  Temat remontu, choćby ogrodzenia, rezerwatu wielokrotnie był poruszany przez samorząd. Brakowało jednak pieniędzy na otoczenie płotem ogromnego obszaru o powierzchni 17 hektarów. Teraz będzie to możliwe, a efekt turyści będą mogli podziwiać już w przyszłym roku, jeśli radni zatwierdzą na sesji budżet.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo