Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40. Festiwal filmowy w Gdyni. Uroczyście otworzą Centrum Filmowe

Henryk Tronowicz
W piątek, 18 września, nastąpi uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego, nowoczesnego kompleksu wyposażonego w trzy sale filmowe i zaplecze edukacyjne
W piątek, 18 września, nastąpi uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego, nowoczesnego kompleksu wyposażonego w trzy sale filmowe i zaplecze edukacyjne wizualizacje
Już 14 września rozpocznie się jubileuszowy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Na galę otwarcia zaproszono laureatów nagród Złote Lwy z poprzednich lat. W czasie wydarzenia nastąpi również uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Na czele jury tegorocznego konkursu głównego na zbliżającym się 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (14-19 września) stanie Allan Starski - ogłoszono wczoraj w czasie konferencji prasowej w Warszawie. Allan Starski jest wybitnym scenografem filmowym i teatralnym. Współpracował wielokrotnie z Andrzejem Wajdą ("Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka", "Danton", "Pan Tadeusz"), Krzysztofem Kieślowskim ("Bez końca"), Agnieszką Holland ("Europa, Europa", "Oliver Twist"), Romanem Polańskim ("Pianista"). W roku 1993 wraz z Ewą Braun Starski został laureatem Oscara za scenografię do filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Starski pokieruje w Gdyni ośmioosobowym jury, w którym zasiądą m.in. Jolanta Dylewska - operator i dokumentalistka filmowa, Waldemar Krzystek - reżyser, Grażyna Szapołowska - aktorka, Antoni Komasa-Łazarkiewicz - kompozytor.

Znamy skład jury 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Wczoraj na warszawskiej konferencji podano równocześnie nazwiska jurorów w dwóch pozostałych konkursach gdyńskiego festiwalu. Przewodniczącym jury w konkursie "Inne spojrzenie" będzie Bogdan Dziworski - reżyser i operator filmowy. Szefem jury Konkursu Młodego Kina oraz Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych został Piotr Trzaskalski - reżyser i scenarzysta.

Tegoroczne jubileuszowe święto polskiego kina w Gdyni zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Obok trzech konkursów filmowych, odbędzie się kilkanaście imprez towarzyszących i liczne okazjonalne projekcje filmów.

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć stwierdził na konferencji: - Szesnaście lat temu, kiedy zaczynałem pracę przy festiwalu, przyjechało 600 gości, a filmy festiwalowe w trzech kinach i w Teatrze Muzycznym obejrzało około 5 tysięcy widzów. W zeszłym roku na festiwal przyjechało 2600 gości, a liczba widzów wyniosła 47 tysięcy. Myślę, że w tym roku ten rekord zostanie pobity.
Dla uczczenia 40. rocznicy festiwalu w Gdyni (do roku 1986, przypomnijmy, impreza odbywała się w Gdańsku), organizatorzy podjęli się rzeczy bezprecedensowej - zaprosili na galę otwarcia wszystkich żyjących dotychczasowych laureatów. - W ten sposób na jednej sali zasiądzie cała historia festiwalu. Ludzie, którzy tworzyli przez 40 lat polskie kino. Trudno o lepszy wyraz ciągłości i tradycji festiwalu w Gdyni - powiedział na konferencji Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.

Na otwarcie pokazany zostanie film "W mgnieniu oka" w reżyserii Michała Bielawskiego, wyprodukowany specjalnie na tę okazję we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Telewizją Polską dokument przedstawiający historię Festiwalu Filmowego w Gdyni (gala otwarcia będzie dodatkowo transmitowana przez TVP2). Wyświetlone zostaną także zrekonstruowane cyfrowo dzieła klasyków polskiego kina, m.in. "Dzieje grzechu" Waleriana Borowczyka oraz "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, laureata tegorocznych Platynowych Lwów, nagrody przyznawanej za całokształt twórczości.
W ramach przeglądu In Memoriam odbędą się projekcje filmów dwojga zmarłych niedawno laureatów festiwalu: "Krzyku" Barbary Sass-Zdort oraz "Mojego Nikifora" Krzysztofa Krauzego.

40 Festiwal Filmowy w Gdyni 2015. Znamy tytuły filmów konkursowych

W świętowaniu dorobku polskiego kina mogą wziąć także udział internauci. Trwa obecnie plebiscyt na Diamentowe Lwy, który jest swoistą nagrodą publiczności. Każdy może zagłosować na swoich ulubieńców (wybranych spośród laureatów gdyńskiego festiwalu) w czterech kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor, najlepsza aktorka oraz najlepsza muzyka. Nagrody zostaną wręczone zwycięskim twórcom podczas gali otwarcia tegorocznej edycji.

W piątek, 18 września, nastąpi uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego, nowoczesnego kompleksu wyposażonego w trzy sale filmowe i zaplecze edukacyjne, które - jak w czasie konferencji stwierdziła minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska - pokazuje, że "Gdynia chce na trwałe wpisać się w polską kulturę filmową". Na festiwalu w Gdyni swoje 10-lecie będzie obchodził dodatkowo Polski Instytut Sztuki Filmowej, założona w 2005 roku instytucja, dzięki której powstały dziesiątki uznanych rodzimych produkcji oraz zostało zrealizowanych mnóstwo programów z zakresu upowszechniania sztuki filmowej.

Festiwal to jednak przede wszystkim nowe filmy debiutantów i uznanych twórców, które będą wyświetlane w kilku sekcjach. Do konkursu głównego zgłoszono w tym roku rekordową liczbę 53 obrazów, z których na placu boju pozostało 18, m.in. "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, film uczestniczący w konkursie na rozpoczętym wczoraj międzynarodowym festiwalu filmowym w Wenecji.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki