Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie rozpoczynają rok szkolny. Co ich czeka nowego?

red.
Dziś uczniowie znów zawitają do szkół. Wszystkim życzymy, oczywiście, samych szóstek, ale przecież piątki, czwórki, trójki i dwójki też są pozytywne.
Dziś uczniowie znów zawitają do szkół. Wszystkim życzymy, oczywiście, samych szóstek, ale przecież piątki, czwórki, trójki i dwójki też są pozytywne. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Uczniowie, którzy we wtorek rozpoczęli nowy rok szkolny, spędzą na nauce 188 dni, a po drodze do wakacji będą mieli 100 dni wolnego. Co ich czeka? Rewolucja w sklepikach szkolnych, oceny opisowe oraz mniej zwolnień z wychowania fizycznego - to tylko niektóre nowości w nowym roku szkolnym.

W tym roku szkolnym kalendarz nie jest łaskawy dla uczniów, jeżeli chodzi o przedłużone weekendy. Na pewno taki powinien być pod koniec maja. W czwartek, 26 maja, uczniowie będą mieli wolne ze względu na Boże Ciało. Prawdopodobnie więc dyrektorzy zadecydują, żeby dniem wolnym od nauki był również piątek. Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości czy Święto Trzech Króli to również dni wolne od nauki.

Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 3 stycznia. Ferie zimowe w województwie dolnośląskim w tym roku zaplanowano na pierwsze dwa tygodnie lutego. Wiosenna przerwa świąteczna będzie od 24 do 29 marca. 24 czerwca zakończy się rok szkolny.

Więcej uczniów

Ten rok szkolny będzie wyjątkowy chociażby dlatego, że naukę w pierwszej klasie obowiązkowo rozpocznie cały rocznik 6-latków. W ubiegłym roku obowiązek szkolny dotyczył tylko dzieci 6-letnich urodzonych w pierwszej połowie roku.

W samym Wrocławiu zaplanowano utworzenie 329 pierwszych klas, w których naukę rozpocznie 7372 dzieci. Wrocławski magistrat zaznacza, że liczby te mogą się zmienić, ponieważ szkoły prowadzą jeszcze rekrutację uzupełniającą na wolne miejsca, a przyjęte 6-latki mogą wrócić do zerówki, gdyby rodzice dostarczyli zaświadczenia z poradni, że takie rozwiązanie jest wskazane.

Dla porównania we Wrocławiu w ubiegłym roku szkolnym było 307 pierwszych klas, w których uczyło się 6966 dzieci. Uczniów jak widać jest więcej, więc w tym roku w niektórych szkołach uczniowie będą się uczyć w systemie dwuzmianowym.

Obowiązek szkolny dla wszystkich dzieci 6-letnich nie jest jedyną zmianą. Zgodnie z rozporządzeniem, które zostało podpisane 10 czerwca przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską, możliwe będzie wprowadzenie ocen opisowych na wszystkich etapach nauczania, a nie - jak było do tej pory - tylko w nauczaniu początkowym. Nowe przepisy przewidują zmiany na zajęciach z wychowania fizycznego. Lekarze będą mogli wystawić zwolnienie dla ucznia tylko z niektórych ćwiczeń, a nie z całych zajęć.

Na zdrowie

Rewolucja czeka też sklepiki szkolne. Z półek ma zniknąć żywność wysoko przetworzona, naszpikowana konserwantami, ulepszaczami, solą i cukrem. Zamiast tego uczniowie będą mogli kupić owoce, warzywa, kanapki z pełnowartościowego pieczywa, soki i wodę. Cola, chipsy i czekoladowe batony mają zniknąć na zawsze.

Wrocławskie szkoły mają dodatkowy plan na zmianę sposobu żywienia dzieci. Magistrat wspólnie z rodzicami przygotował wytyczne dotyczące jadłospisu uczniów. Rodzice nie chcą, żeby maluchy i uczniowie jedli w szkolnych stołówkach zupy i sosy w proszku czy przetworzone dania pełne chemii. Szkoły i przedszkola dostały już instrukcje o zdrowym żywieniu, powstały nawet specjalne poradniki.

Firmy cateringowe, które dostarczają jedzenie do placówek edukacyjnych, będą musiały przedstawiać szczegółowe rozliczenia stawki żywieniowej w części dotyczącej wsadu do kotła, czyli wartości samej żywności na talerzu. Nowością jest także dostosowanie jadłospisów do pór roku, by jak najlepiej wykorzystać produkty sezonowe.

M.IN. O TORNISTRACH I DZIENNIKACH ELEKTRONICZNYCH - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Waga edukacji

1 września wchodzi w życie kolejny etap reformy dotyczącej podręczników. Bezpłatny elementarz stworzony przez ministerstwo dostaną nie tylko pierwszoklasiści, ale również uczniowie drugiej klasy. Za podręczniki nie zapłacą także rodzice uczniów czwartych klas szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjów. Zostaną one kupione przez szkoły za pieniądze przekazane przez MEN. Wszystkie roczniki mają zostać objęte reformą podręczników do 2017 roku.

Ministerialny elementarz został podzielony na cztery części, by dzieci nie musiały dźwigać ciężkich plecaków. Tyle że oprócz książki muszą się zmieścić kredki, flamastry, piórnik, strój na wf.

Sam tornister powinien ważyć maksymalnie 1,4 kg (dla dzieci starszych) i 1,2 kg (dla uczniów klas 1-3). Ważne także, by miał usztywnione plecy i szerokie, co najmniej czterocentymetrowe szelki. Według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka uczeń nie powinien dźwigać ciężarów większych niż 10 kg, maksymalnie 15 proc. wagi swojego ciała.

Zresztą już w 2009 roku zostało podpisane rozporządzenie, które miało uchronić dziecięce plecy. Ministerstwo stwierdziło, że dziecko musi mieć możliwość pozostawienia swoich przyborów i książek w szkole. Dlatego w placówkach masowo zaczęły powstawać szafki.

Zgodnie z zaleceniami ministerstwa powinny one być bezpłatne dla uczniów, chociaż zdarza, że szkoły próbują narzucać z tego tytułu opłaty.

Dziennik bez tajemnic

Bezpłatny powinien być dostęp do dziennika elektronicznego. Pozornie tak jest, choć w ubiegłym roku szkolnym wrocławskie placówki potrafiły dodatkowe koszty ukryć na przykład w ubezpieczeniach.

Podkreślmy - według założeń Ministerstwa Edukacji Narodowej elektroniczne dzienniki miały być bezpłatne. Zostały one wprowadzone, by ułatwić uczniom, rodzicom i nauczycielom wgląd w oceny. Z założenia umożliwiają także nowoczesną i szybką komunikację. Czasem tak szybką, że uczeń nie zdąży poinformować rodzica o ocenie niedostatecznej, a ten już o niej wie. Tajemnicą dla opiekuna nie są też wagary.

Poza tym we wrocławskich placówkach działa Zintegrowany System Zarządzania Wrocławską Oświatą. W ramach projektu wszyscy uczniowie mają możliwość logowania się do wrocławskiego portalu. Jest on miejscem wymiany aktualności oraz informacji o ofercie szkół i placówek oświatowych.

Utworzone na portalu konto umożliwia dostęp do elektronicznej rekrutacji, dziennika elektronicznego, platformy edukacyjnej z dostępem do materiałów lekcyjnych, poczty elektronicznej i wrocławskiego Systemu Bibliotecznego. Nie wszystkie placówki decydują się z niego korzystać. Problem nie jest tylko techniczny, ale i mentalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uczniowie rozpoczynają rok szkolny. Co ich czeka nowego? - Gazeta Wrocławska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki