Najpiękniejsze żaglowce już niedługo zacumują w Gdyni

  Najpiękniejsze żaglowce już niedługo zacumują w Gdyni

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jaskrawozielony "Alexander von Humboldt" będzie jedną z największych atrakcji zlotu
  1/4
  przejdź do galerii

  Jaskrawozielony "Alexander von Humboldt" będzie jedną z największych atrakcji zlotu ©Archiwum

  - Naprawdę będzie co podziwiać - cieszy się Joanna Zielińska, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. organizacji regat. - A lista ta może się jeszcze poszerzyć.

  Wśród jednostek już awizowanych w Gdyni znajduje się "Siedow", olbrzymia fregata, największy szkolny żaglowiec świata, nad którym górują aż cztery główne maszty rejowe. Rosyjski kolos, mierzący ponad 117 m, gościł już w Gdyni w 2003 r., ale niewątpliwie warto będzie zobaczyć go jeszcze raz, bo już po wizycie w Polsce biała dawniej jednostka przemalowana została na czarno.

  Wśród bardzo ciekawych żaglowców, które zawitają w dniach 3-5 lipca do Trójmiasta, znajdzie się także piękny "Alexander von Humboldt" z charakterystycznymi, zielonymi żaglami i kadłubem.
  Przypłynie ponadto brytyjski "Lord Nelson", jedyna na świecie fregata zaprojektowana w ten sposób, że członkami jej załogi bez problemu mogą być osoby niepełnosprawne. Pierwszy raz w Gdyni zobaczyć będzie można w lipcu także piękny, niemiecki żaglowiec "Elisabeth".

  - Nie przypłynie niestety słynny "Kruzensztern", bo jednostka ta, podobnie jak polska "Iskra", ma obecnie problemy techniczne - mówi Joanna Zielińska. - Ale mam nadzieję, że pozostałe żaglowce zrekompensują widzom z nawiązką tę stratę. Wszystkie te jednostki udało się zaprosić dzięki wspólnym wysiłkom czterech miast organizujących przyszłoroczne regaty. Ściśle współpracowaliśmy z Kłajpedą, Petersburgiem i Turku. Szczerze mówiąc, obawiałam się trochę o obecność w Gdyni najpiękniejszych żaglowców świata, bo w tym samym czasie organizowany jest konkurencyjny zlot w bardzo atrakcyjnym rejonie globu, na Bermudach. Okazało się jednak, że wiele jednostek woli w tym czasie przypłynąć do Gdyni, co bardzo cieszy.

  Organizatorom regat udało się odnieść także inny sukces - patronować jednej z najefektowniejszych imprez żeglarskich na świecie zgodził się prezydent RP Lech Kaczyński. Władze Gdyni spodziewają się, że nie tylko frekwencja wśród żaglowców, ale i turystów będzie w lipcu bardziej okazała niż w 2003 r. Rekord jednak łatwy do pobicia nie będzie, bo zlot odwiedziło wtedy 1,2 mln osób.
  Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji ciągle poszukuje wolontariuszy, kandydatów na oficerów łącznikowych, którzy pomogą w obsłudze załóg żaglowców podczas regat. Od osób takich wymagana jest znajomość języków obcych.

  - Podczas regat oficerowie łącznikowi mogą przeżyć przygodę życia - mówi Jerzy Jałoszewski, dyrektor GOSiR . - Będą nie tylko pomagali zorientować się naszym gościom choćby w topografii miasta. Istnieje szansa, że wezmą udział także w wyjściach żaglowców w morze.
  Szczegółowe informacje na temat rekrutacji na oficerów łącznikowych The Tall Ships' Races znajdują się na stronie internetowej www.gosirgdynia.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo