25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Państwo daje nam jałmużnę

  Państwo daje nam jałmużnę

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Są zrezygnowani, przygnębieni, a niektórym jest po prostu przykro - to byli opozycjoniści, którzy za swoją walkę o niepodległość Polski mieli dostać od rządu odszkodowania. Jak mówią - przynosi im to więcej kłopotów i przykrości niż korzyści.
  Materiały podobne
  Stanisław Kwiatkowski, aresztowany przez SB, był internowany między innymi w Kwidzynie. W 1982 roku doszło tam do masakry internowanych. Jednym z pobitych był właśnie pan Stanisław.

  - W styczniu tego roku złożyłem wniosek o odszkodowanie za internowanie w stanie wojennym - opowiada Stanisław Kwiatkowski. - Już na pierwszej rozprawie sędzia skierował mnie do psychiatry. We wniosku o odszkodowanie wpisałem bowiem, że poprzez internowanie nabawiłem się nerwicy.
  Lekarka była zdziwiona. Sama nie wiedziała, jak ma stwierdzić, czy nerwicy nabyłem się ponad 20 lat temu. To jednak nie wszystko, bo po badaniu psychiatrycznym kazano mi jeszcze zrobić kolejne. Muszę przebadać się u internisty, kardiologa i kilku innych lekarzy.

  Tomasz Moszczak w styczniu 1982 roku został aresztowany za działalność konspiracyjną i skazany na 3,5 roku więzienia. Jak sam twierdzi, nie chce żadnego odszkodowania od rządu.

  - Wiedziałem, na co się piszę. Nikt mnie siłą nie zmuszał, aby działać w opozycji - mówi krótko Moszczak. Przed aresztowaniem miał najwyższą grupę zaszeregowania wśród pracowników Stoczni Gdańskiej.

  - Po wyjściu z więzienia wszystko trzeba było zacząć od początku. Po 20 latach pracy musiałem na nowo zaczynać całe swoje życie. Nie mogłem wrócić na dawne stanowisko. Straciłem nawet tzw. kolejkę mieszkaniową. Mieszkałem z żoną i czwórką dzieci na 20 metrach kwadratowych. Dostałem też oczywiście jedną z najniższych pensji - opowiada Moszczak. - Teraz mam 1,3 tys. zł emerytury, a koledzy, którzy nie siedzieli, mają po 3 tys. zł. Nikt nie pomyślał, aby w wolnej Polsce mi to jakoś wyrównać.

  W najgorszej sytuacji jest Marian Zieliński - działacz opozycyjny, który czynnie uczestniczył w protestach w latach 70. i 80. Był jednym z głównych inspiratorów i organizatorów strajków na wydziałach S-3, S-4 i W-3 Stoczni Gdańskiej.
  1 »

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po plecach kolegów....

  Pesymista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 51

  Wałęsa po plecach swoich kolegów doszedł do włazy ( prezydentura ) i majatku - i o nich zapomniał. To postępowanie godne napiętnowania! Słowo Solidarność kazał schować do szafy a sam w pióra...rozwiń całość

  Wałęsa po plecach swoich kolegów doszedł do włazy ( prezydentura ) i majatku - i o nich zapomniał. To postępowanie godne napiętnowania! Słowo Solidarność kazał schować do szafy a sam w pióra obrastał i obrasta
  przypisując wyłacznie sobie sukcesy Solidarności. Tymczasem jego koledzy
  bidę klepią! I on tego nie widzi urządzając coroczne fety dla kilkuset
  zapraszanych gości. Nie słyszałem aby wśród nich byli jego koledzy - stoczniowcy z komitetu strajkowego z roku 1970 , 1980 i póżniejszych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sabotaz okraglostolowcow...

  kurier z Krakowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 30

  oczywiscie z nagrody nobla nic dla solidaruchow-zamiast pomocy feta-Lechu troche pokory!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo