Czy Twój samorząd dba o drogi?

  Czy Twój samorząd dba o drogi?

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło sto osiem wniosków od gmin i powiatów o dofinansowanie budowy i remontów dróg w ramach projektu "schetynówki". Niestety, tylko część projektów może liczyć na dofinansowanie.
  W najbliższy piątek dowiemy się, które.

  W przyszłym roku kierowcy poruszający się po pomorskich drogach muszą się spodziewać utrudnień w ruchu. Roboty drogowe ruszą pełną parą. W kwietniu bowiem rozpoczną się inwestycje, które w połowie sfinansuje resort spraw wewnętrznych, w ramach programu "schetynówki".

  Na pieniądze liczy m.in. Pelplin.
  - Złożyliśmy wniosek o dotację na przebudowę ulicy Pasierba, łączącej z sołectwem Rożenka - mówi burmistrz Andrzej Stanuch. - Chcemy położyć asfalt na odcinku jednego km. Koszt to około 3 miliony złotych, wystąpiliśmy o 1,3 miliona złotych dotacji.

  Władze Starogardu Gdańskiego chcą z kolei wyremontować ulicę Juranda ze Spychowa. Oczekują od rządu dofinansowania w wysokości ok. 500 tys. zł dla inwestycji wartej 1 mln zł. Na akceptację swojego wniosku w komisji przy wojewodzie liczy też Chmielno.

  - Skorzystaliśmy już z programu Orlik, inwestycja poszła nam gładko - powiedział Zbigniew Roszkowski, wójt tej gminy. - Teraz chcemy skorzystać z programu drogowego. Nasz projekt wpisuje się w sieć dróg w województwie, co jest jednym z kryteriów oceny wniosku.
  Wszystkie projekty nie załapią się na rządowe wsparcie, bo w tym roku z ministerialnej kasy przeznaczono na to 62,5 mln zł. Pomorscy samorządowcy zgłosili tymczasem zapotrzebowanie na dotacje łącznie 128 mln zł.
  180 mln - co najmniej tyle złotych dostaną przez trzy lata pomorskie samorządy na remonty i budowę dróg lokalnych
  W najbliższy piątek okaże się, które gminy mogą liczyć na pieniądze. Wojewoda ogłosi listę rankingową projektów, którą wyśle do Min. Spraw Wewnętrznych. Do 31 grudnia resort spraw wewnętrznych ma czas na zatwierdzenie listy otrzymanej od wojewody, zaś do końca marca przyszłego roku powinny zostać rozstrzygnięte przetargi na roboty budowlane. Inwestycje trzeba zakończyć do końca listopada przyszłego roku.

  Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych jest pomysłem min. Schetyny. W ramach tego programu w latach 2009-2011 co roku na wszystkie województwa rozdzielony będzie przynajmniej 1 mld zł rządowych dotacji na remont i budowę dróg. Każde województwo na przyszły rok dostanie po tyle samo - 62,5 mln zł rocznie. Samorządy do zaplanowanych przez siebie i zatwierdzonych przez komisję przy wojewodzie inwestycji będą musiały dołożyć przynajmniej drugie tyle. Przez trzy lata realizowania programu na województwo przypadnie ponad 180 mln zł z rządowej kasy. Pieniędzy może być jednak więcej.
  1 3 4 5 6 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo