Codziennik kulturalny - sobota-niedziela, 29-30 listopada...

  Codziennik kulturalny - sobota-niedziela, 29-30 listopada 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na weekend? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Riverside w Parlamencie


  Niedziela 17.30
  Gdańsk, klub Parlament, św. Ducha 2
  Bilety: 35 zł


  Warszawska grupa Riverside to - obok olsztyńskiego Vadera i gdańskiego Behemotha - jeden z nielicznych polskich zespołów eksportowych, o czym świadczy m.in. jego europejskie tournee z amerykańską legendą progresywnego metalu, Dream Theater. Riverside powstał sześć lat temu i jak podkreślają jego członkowie - Mariusz Duda (gitara basowa, śpiew), Piotr Grudziński (gitara), Piotr Kozieradzki (instrumenty perkusyjne) i Michał Łapaj (instrumenty klawiszowe) - jest on sposobem na dźwiękową ekspozycję obrazów, snów, fantazji i marzeń oraz pomysłem na uzewnętrznienie emocji, na ucieczkę od szarości i przekoloryzowanej nienaturalności dnia powszedniego.
  To muzyka inspirowana czasem, miejscem, myślą i słowem, wytworem wyobraźni. Ostatni studyjny album zespołu "Rapid Eye Movement" zamknął trylogię "Reality Dream". Niedawno Riverside przygotował specjalne, limitowane wydawnictwo (1000 sztuk) zatytułowane "Reality Dream (Live)", które można nabyć podczas koncertów.


  Andrzejki w filharmonii


  Sobota 18.00
  Gdańsk, PFB, Ołowianka 1
  Bilety: 25-60 zł


  Koncerty z okazji różnego rodzaju świąt są często organizowane w dużych salach koncertowych i bardzo chętnie odwiedzane przez publiczność. Tak będzie z pewnością w przypadku Koncertu Andrzejkowego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Z Capellą Gedanesis wystąpią soliści - skrzypek Vadim Brodski, pianista Konstanty Wileński, perkusista Piotr Biskupski i kontrabasista Tomasz Kupiec. W programie dwuczęściowego koncertu znajdą się m.in. fragmenty "Czterech pór roku" Antonia Vivaldiego, trochę klasycznego repertuaru skrzypcowego (Wieniawski, Sarasate), standardy jazzowe oraz muzyka filmowa.

  Spowiedź Wowry


  Niedziela 19.00
  Sopot, Scena Off de BICZ, Mamuszki 2
  Bilety: 20 i 25 zł


  Spektakl został zrealizowany na podstawie "Spowiedzi w drewnie" Jana Wilkowskiego, wybitnego lalkarza i reżysera, która powstała w wyniku inspiracji powieścią "Powsinoga beskidzki" Emila Zegadłowicza oraz oryginalnymi gadkami ludowymi Jędrzeja Wowry, spisanymi przez Tadeusza Seweryna i Edwarda Kozikowskiego. To historia twórcy rzeźb świętych, który u kresu swego życia zaczyna się zastanawiać nad jego sensem i wartością swojej spuścizny. Świadomość zbliżającej się śmierci pojawia się w środku pracy nad rzeźbą Chrystusa frasobliwego i w tym momencie staje się dla niego jasne, że to dzieło pozostanie niedokończone.

  T.Love świętuje


  Sobota 20.00
  Gdynia, Klub Muzyczny Ucho, św. Piotra 2
  Bilety: 40 zł


  Zespół T.Love to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych i najcieplej przyjmowanych przez publiczność składów w całej historii rocka. Założony w 1982 r. w częstochowskim liceum przez wokalistę i autora tekstów Zygmunta Staszczyka, przeszedł długą drogę od muzyki postpunkowej do głównego nurtu rocka, nie tracąc przy tym spontaniczności i wiarygodności. Jubileusz ćwierćwiecza T.Love trwa już drugi rok, ale nikt nie widzi w tym nic złego, gdyż jest to znakomita okazja, by spotkać się z fanami na przekrojowych koncertach - już wiadomo zresztą, że klub Ucho będzie tego wieczoru pękał w szwach. Dodatkowym pretekstem do zabawy będzie również wydany w ubiegłym miesiącu dwupłytowy album "Love, Love, Love - The very besT.Love", podsumowujący dotychczasową karierę grupy.

  Madama Butterfly


  Sobota 19.00, niedziela 17.00
  Gdańsk, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15
  Bilety: 30-50 zł


  Opera "Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego od 100 lat wystawiana jest z powodzeniem na scenach całego świata. Trudno zresztą spośród wielu oper mówiących o miłości, wskazać bardziej melodramatyczną. Znudzony długim postojem w Nagasaki amerykański marynarz Pinkerton dla żartu żeni się z japońską gejszą, zwaną Madame Butterfly. On odpływa, a dziewczyna latami czeka na niego. Amerykanin powraca do Japonii, ale tylko po to by odebrać gejszy ich dziecko. Ta, zhańbiona, popełnia samobójstwo.

  Jaskułke 3yo


  Niedziela 20.00
  Gdynia, Klub Muzyczny Ucho, św. Piotra 2
  Bilety: 30 zł


  Na czele własnego tria zagra Sławek Jaskułke. Młody pianista to jeden z najzdolniejszych jazzmanów, którzy objawili się w minionej dekadzie na Wybrzeżu, muzyk tyleż obiecujący, co już spełniony. Jego koncert w Uchu będzie przedsięwzięciem charytatywnym - całkowity dochód z występu przeznaczony jest na rzecz fundacji ADAPA. Jaskułke jest stałym współpracownikiem saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego, grywa często z Maciejem Sikałą, Tymonem Tymańskim, Miką Urbaniak. Ostatnio nagrał znakomitą płytę "Alternations" w składzie kwartetu saksofonisty Wojtka Staroniewicza. W Gdyni wystąpi z perkusistą Tomkiem Sowińskim i kontrabasistą Michałem Barańskim.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo