Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Mierzeja Wiślana. Po sezonie łatwiej będzie dojść na plażę

Sławomir Bednarczyk
fot. Sławomir Bednarczyk
Jesienią przebudowane zostaną po trzy zejścia na plażę w Sztutowie i Kątach Rybackich. Inwestycja sztutowskiego samorządu ma pochłonąć blisko pół miliona złotych. Szkoda tylko, że zejścia zostaną przygotowane dopiero po zakończeniu sezonu letniego.

Większość zejść na plażę na całym wybrzeżu od ujścia Wisły do granicy Polski w Piaskach do tej pory nie została naprawiona po tym jak w styczniu zniszczył je sztorm. Przez całe wakacje turyści muszą więc schodzić na plażę ze stromej piaszczystej górki. Trudniej jest wyjść z plaży, bo trzeba pod tę górkę wejść. Dla młodych sprawnych ludzi nie jest to trudne, ale na mierzei większość turystów to osoby dorosłe lub rodziny z małymi dziećmi. Ci muszą sporo się napocić, by wejść lub wyjść z plaży.

Sprawdziliśmy jak nadmorskie samorządy z Mierzei Wiślanej przygotowały szlaki łączące drogę z plażą. Okazuje się, że tylko te najważniejsze zejścia są utwardzone lub mają chociaż drewniane schody. Pozostałe, czyli te mniej uczęszczane, są piaszczyste i strome. Tylko w Krynicy Morskiej wszystkie ścieżki do plaży są dobrze przygotowane dla ruchu turystycznego.

- Cztery z ośmiu zejść należących do naszego miasta, przeszły prace naprawcze - powiedział Wojciech Wiśniewski z Urzędu Miasta w Krynicy Morskiej. - Są one utwardzone płytami chodnikowymi i kostką brukową. Fundusze w wysokości miliona złotych uzyskaliśmy z Unii Europejskiej. Natomiast pozostałe szlaki prowadzące do morza są modernizowane na bieżąco po zgłoszeniach mieszkańców i turystów. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie wyglądają tak jak powinny.

Najgorzej wypadają zejścia w dwóch pozostałych nadmorskich gminach powiatu nowodworskiego. Oprócz wejść głównych, cała reszta nie jest przystosowana do swobodnego zejścia na plażę. Zmieni się to dopiero jesienią, ale tylko w gminie Sztutowo. Tam zostaną wyremontowane po trzy zejścia w Sztutowie (numery 59, 60, 61) i Kątach Rybackich (numery 50, 51, 52). Nawierzchnia głównych wejść zostanie wykonana z kostki betonowej (szerokość 4,8 m), a na końcówce zejścia zostaną umieszczone płyty żelbetowe częściowo wtopione w plażę. Przewidziane jest także postawienie ławek i tablic informacyjnych. Na pozostałych zejściach będą wybudowane schody drewniane. Prace mają zakończyć się do 30 listopada. Co ciekawe, w gminie Stegna na razie nie będzie remontów zejść na plażę.

- Nasza gmina nie mogła wziąć udziału w projekcie unijnym - komentuje Rafał Tokarski z Urzędu Gminy Stegna. - Podejmujemy rozmowy z Urzędem Morskim w Gdyni, który nadzoruje takie zejścia, ale tak samo jak my, posiada mały budżet i nie ma możliwości remontu wszystkich dróg prowadzących do morza.

Stanowisko Urzędu Morskiego w Gdyni jest jasne. To samorządy powinny przygotować "dzikie" zejścia na plaży.
- Do obowiązków Urzędu Morskiego w Gdyni należy nadzór przejść technicznych i ratunkowych - mówi główny inspektor ochrony wybrzeża, Roman Kołodziejski. - Te są udrożnione i przygotowane dla turystów. Gminy powinny zadbać o swoich gości i we własnym zakresie naprawiać takie zejścia.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i w sierpniu korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki