Menu Region

Likwidacja Amber Gold: Klienci muszą zgłaszać swoje...

Likwidacja Amber Gold: Klienci muszą zgłaszać swoje wierzytelności

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Roman Nowosielski

2Komentarze Prześlij Drukuj
Likwidacja Amber Gold: Klienci muszą zgłaszać swoje wierzytelności

(© Robert Kwiatek/Archiwum)

Rozmowa z mecenasem Romanem Nowosielskim z kancelarii Nowosielski, Gotkowicz i Partnerzy
Likwidacja Amber Gold Sp. z o.o. oznacza, że jej klienci są w lepszej czy gorszej sytuacji?
To zależy, jaka jest sytuacja finansowa spółki. Jeżeli jej majątek jest zgodny z deklaracjami zarządu i spółka jest wypłacalna to jest lepsza. Klienci odzyskaliby bowiem całość zainwestowanych środków. Trzeba zaznaczyć, że likwidacja nie oznacza, że spółka została postawiona w stan upadłości. Upadłość ogłasza się, kiedy spółka nie ma środków na spłatę zobowiązań. Wówczas jej majątek mógłby przejść w zarząd syndyka masy upadłościowej lub specjalnego zarządcy.
W takim wypadku roszczenia poszczególnych grup wierzycieli byłyby zaspokajane w określonej przez sąd kolejności z majątku spółki.
Jednakże w przypadku upadłości - już na początku wiadomo, że spółka nie posiada środków wystarczających na pełne zaspokojenie wszystkich swoich wierzycieli. W przypadku likwidacji, teoretycznie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Likwidacją spółki zajmują się likwidatorzy, którymi, co do zasady, są członkowie jej zarządu.

Można zatem domniemywać, że firma posiada wystarczający majątek?
Inaczej musiałaby ogłosić upadłość. Za nieogłoszenie upadłości w wymaganym terminie grozi odpowiedzialność karna i ewentualnie cywilna.

Czy w obliczu likwidacji firmy jej klienci powinni podjąć jakieś kroki prawne?
W pierwszej kolejności należy pamiętać, że zgodnie z art. 279 k.s.h. wierzyciele powinni zgłosić swoje wierzytelności likwidującej się spółce w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia przez nią o otwarciu likwidacji. Ogłoszenie takie powinno znaleźć się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG), dlatego ważne jest uważne śledzenie jego treści - możliwe obecnie przez internet. Co istotne, należałoby zalecić zgłoszenie wierzytelności również w terminie 3 miesięcy od dnia zamieszczenia przez spółkę ogłoszenia o likwidacji w inny sposób aniżeli w MSiG - choćby w internecie. W doktrynie zdarzają się bowiem poglądy, że zamieszczanie ogłoszeń w MSiG nie jest obligatoryjne. Istotne jest przy tym, aby zachować dowody zgłaszania wierzytelności - może to być kopia pisma z potwierdzeniem jego złożenia, może to być również zwrotne potwierdzenie obioru przesyłki wysłanej na adres siedziby rejestrowej spółki. Wierzyciele, którzy nie zgłoszą swojej wierzytelności w terminie - będą w gorszej sytuacji, albowiem zostaną zaspokojeni w ostatniej kolejności z niepodzielonej części majątku spółki, chyba że wspólnicy będą działali w złej wierze.

Czy w takiej sytuacji jakikolwiek sens ma wnoszenie pozwów przeciwko spółce?
W sytuacji, w której spółka będzie ulegała likwidacji, wnoszenie powództw może okazać się nieefektywne. Jeżeli bowiem, przed rozstrzygnięciem sporu o zapłatę, spółka ulegnie likwidacji, postępowanie będzie musiało zostać zawieszone z uwagi na utratę zdolności sądowej przez pozwanego, a następnie dojdzie do jego umorzenia z uwagi na brak następstwa prawnego. Tym niemniej należałoby jednak zalecić podejmowanie również innych kroków aniżeli zgłaszanie wierzytelności, o którym była mowa wcześniej - najlepiej we współpracy z profesjonalnymi prawnikami. Kroki te mogą dotyczyć zarówno spółki, jak i jej członków zarządu. Są one istotne, albowiem mogą mieć wpływ choćby na upływ terminów przedawnienia roszczeń. Takimi krokami mogą być między innymi odpowiednio zredagowane zawezwania do próby ugodowej.

Rozmawiał Jacek Klein

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i w sierpniu korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wzór zgłoszenia wierzytelności w sprawie Amber Gold

+79 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kasia (gość)  •

Z tej strony można pobrać gotowy wzór zgłoszenia wierzytelności w sprawie Amber Gold: http://dokumenty.serwisprawa.pl/zgloszenie-wierzytelnosci-w-sprawie-amber-gold,1446.html

odpowiedzi (0)

skomentuj

dam 20 000 zł

+82 / -90

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tomek (gość)  •

dam 20 000 za odzyskanie mojego długu z Amber Gold

odpowiedzi (0)

skomentuj