Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dużo gazu w łupkach pod Klukową Hutą. Więcej niż się spodziewano

Bartosz Cirocki
Jedno z miejsc odwiertu. Lubocino w gminie Krokowa.
Jedno z miejsc odwiertu. Lubocino w gminie Krokowa. T. Bołt
Nadspodziewanie duże złoża gazu łupkowego odkryła w gminie Stężyca spółka BNK Petroleum. Firma informuje, iż w próbnym otworze Gapowo B - 1, opodal Klukowej Huty, średnia ogółu odczytów poziomu gazu jest ponad 20 razy wyższa niż w przypadku otworu Lębork S -1, wykonanego przez spółkę Saponis, której udziałowcem jest BNK. Różnica maksymalnych ilości jest jeszcze większa na korzyść Gapowa - o ponad 45 razy.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników badań - przyznaje Jacek Wróblewski, dyrektor BNK Polska. - Dotychczasowe prace poszukiwawcze służyły zebraniu informacji geologicznej. Zgromadzone dane będą analizowane przez naszych ekspertów przez kilka miesięcy. Na podstawie wyników zostaną podjęte decyzje co do zakresu i harmonogramu dalszych prac.

Otwór w gminie Stężyca został zamknięty, ale spółka zapowiada, że chce jak najszybciej ponownie go otworzyć, by dokończyć rozpoznawanie złoża po uzyskaniu zmian w koncesji pozwalających na wykonanie wiercenia horyzontalnego.

Pomorze. Gaz łupkowy na cenzurowanym?

Poszukiwacze przenoszą się teraz na obszar Trzebielina, gdzie na początku tego roku rozpoczęli próbne wiercenie (dokładnie w Miszewie). Prace zostały jednak wstrzymane, gdyż spółka musiała uzyskać zgodę na pogłębienie otworu, chcąc dotrzeć do interesujących ją warstw geologicznych. Wstępne wyniki również były tam obiecujące i wskazujące na zasoby większe niż pod Lęborkiem.

Pomorze. Gazu wystarczy tylko na dwa lata?

To kolejne doniesienia o złożach na Pomorzu. Gaz odkryto już m.in. w odwiertach w Łebieniu w powiecie lęborskim i w Lewinie.
Dotychczas w kraju wydano koncesje tylko na poszukiwania i rozpoznanie złóż - na początku sierpnia było ich 111. Do rozpoczęcia przemysłowego wydobycia paliwa jeszcze daleko - firmy muszą nie tylko potwierdzić, że uwalnianie gazu z łupkowych skał będzie opłacalne, ale też uzyskać koncesje na wydobycie. Odbywa się ono poprzez szczelinowanie hydrauliczne, czyli pompowanie pod ciśnieniem wody, substancji chemicznych i piasku. Metodzie tej wciąż się sprzeciwia wiele osób na Pomorzu, w Polsce i na świecie, wyrokując, iż prowadzi ona do degradacji środowiska.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i w sierpniu korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dużo gazu w łupkach pod Klukową Hutą. Więcej niż się spodziewano - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki