Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  A może spalić kukłę Hitlera?

  A może spalić kukłę Hitlera?

  Mariusz Leśniewski, szef działu Wydarzenia

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Adolf Hitler czy Hermann Goering nie powinni być honorowymi obywatelami żadnego polskiego miasta. To sprawa oczywista. Jednak nie wymażemy ich z kart historii. To druga, oczywista sprawa, jednak nie dla wszystkich.
  Stąd też bierze się zamieszanie z odbieraniem honorowych obywatelstw nazistom, "sowieckim oswobodzicielom" czy komunistycznym dygnitarzom. W Gdańsku tę sprawę radni chcą załatwić raz na zawsze, a szczególne zamiłowanie historyczne wykazują rajcy PiS.

  Oczywiście, można z nimi polemizować, czy warto po raz kolejny zajmować się tą sprawą. Można mówić, że polscy radni nie powinni tracić cennego czasu i energii na poprawianie aktów prawnych III Rzeszy, bo nie ma ciągłości między tym tworem a Rzeczpospolitą.

  Można się wreszcie zastanawiać, czy radni z czeskiego Lanskroun zrobili dobrze, decydując, że Hitlerowi honorowego obywatelstwa nie odbiorą, bo nie poczuwają się do odpowiedzialności za decyzje swoich niemieckich poprzedników. A może jednak lepiej zrobiono w zachodnich Niemczech, już dawno symbolicznie pozbawiając nazistów wszelkich miejskich zaszczytów?

  To w sumie jednak rzeczy drugorzędne. Dlatego w Gdańsku znów można pozbawić Hitlera honorowego obywatelstwa dla świętego spokoju i komfortu radnych PiS, ale nie zmieni to faktu, że Hitler tym obywatelem był. Historii nie cofniemy, nie napiszemy od nowa. Trzeba się z nią pogodzić, także z niechcianymi pamiątkami przeszłości, bo są jej integralną częścią.

  Jestem przekonany, że za pewien czas kolejni gdańscy "miłośnicy historii" dojdą do wniosku, że obywatelstwa Hitlerowi czy Bierutowi odebrano w zły sposób, mało spektakularny, i trzeba to zrobić raz jeszcze - może spalić ich kukły albo chociaż portrety? I cała zabawa w poprawianie dziejów zacznie się od nowa. Ale po co? No chyba nie po to, aby ktoś na historii próbował sobie zbijać polityczny kapitalik, dorabiając do niej trochę wzniosłych niepotrzebnych słów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo