Bierut i Hitler niehonorowi

  Bierut i Hitler niehonorowi

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Adolf Hitler - tytuł nadano mu w 1939 r.
  1/8
  przejdź do galerii

  Adolf Hitler - tytuł nadano mu w 1939 r.

  Chodzi o honorowe obywatelstwa, nadane Adolfowi Hitlerowi, Hermannowi Goeringowi, Albertowi Forsterowi, Konstantemu Rokossowskiemu, Pawłowi Batowowi, Wiktorowi Kulikowowi i Bolesławowi Bierutowi.

  Nazistom po raz pierwszy tytuły odebrał dekret Krajowej Rady Narodowej z 1945 r. W przypadku działaczy komunistycznych taką decyzję podjęła w 1990 r. Rada Miasta Gdańska.

  Gdzie zatem leży problem? Radni PiS, którzy wrócili do sprawy obywatelstw przed kilkoma tygodniami, argumentowali, że decyzja KRN z 1945 r. nie ma mocy prawnej, gdyż rada, "ciało krwawo narzucające władzę komunistyczną" (tak mówił radny Kazimierz Koralewski z PiS), nie może być uznawana za kontynuatora władz Gdańska.

  Natomiast jeśli chodzi o decyzję radnych z 1990 r., to ówczesna uchwała opierała się na przepisach prawa miejscowego, którym honorowi obywatele nie podlegają. Na tej podstawie PiS wysnuł zatem wniosek, że honorowe obywatelstwa zarówno nazistów, jak i komunistów nadal obowiązują. I przygotował uchwałę o ich "ostatecznym" odebraniu.

  Uchwała miała być głosowana na dzisiejszym posiedzeniu Rady Miasta. Ale nie będzie, bo rządzącej Gdańskiem Platformie Obywatelskiej udało się przekonać PiS, że taka inicjatywa nie ma sensu. Radni PO uważają bowiem, że sprawa została już załatwiona, a szef Rady Miasta Bogdan Oleszek wspomniał nawet o "wyważaniu otwartych drzwi".

  W końcu udało się znaleźć kompromis. Agnieszka Pomaska (PO), szefowa Komisji Turystyki i Promocji Miasta, napisała oświadczenie, w którym stwierdza, że oba dekrety - zarówno ten z 1945 r., jak i z 1990 r. - są ważne.
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo